Бајден го избра дипломатскиот тим, повеќето се луѓе на Обама

Избраниот претседател Џо Бајден го пополни својот дипломатски тим со членови од времето на претседателот Барак Обама со силна желба да ја „поправи“ репутацијата на надворешната политика на САД нарушена од постапките на Доналд Трамп.

Веќе на крајот на ноември, идниот претседател објави дека го избра поранешниот член на администрацијата на Обама, Антони Блинкен, за клучен државен секретар.

Заменик државен секретар ќе биде Венди Шерман (71), дипломатски советник во ерата на Бил Клинтон пред таа да стане потсекретар за политички работи во вториот мандат на Барак Обама.

Шерман одиграла важна улога во изготвувањето на нуклеарниот договор со Иран и работела на прашањето за Северна Кореја во владата на Бил Клинтон.

Џо Бајден во неколку наврати објави дека има намера да ги врати САД во иранскиот нуклеарен договор, од кој републиканецот Доналд Трамп се повлече во 2018 година, и повторно воведе санкции за Иран укинати во 2015 година. Но, Бајден очекува Техеран да се врати во целосна согласност со нуклеарниот договор.

Бајден денеска го номинира Брајан МекКеон, неговиот советник во времето кога беше сенатор, за помошник државен секретар за управување и ресурси. За време на двата мандата на Барак Обама, МекКион имал различни функции.

Со Антони Бликен на чело, тимот ќе има задача да „поправи“ и да даде нова слика за надворешната политика на САД, се вели во соопштението на преодниот тим на Џо Бајден и Камала Харис.

Новите лица на американската дипломатија „го отелотворуваат моето длабоко убедување дека Америка е најсилна кога соработува со своите сојузници“, објасни Бајден, се вели во соопштението.

Идниот претседател сака да ги врати САД на „морално и водечко место во светот“. „Америка се враќа, подготвена да му покаже на светот пат, а не да се повлече“, соопшти тимот на Бајден.

Со повлекување од договорот за нуклеарната програма на Иран и договорот за климата во Париз, Доналд Трамп се дистанцира од Обединетите нации, Светската здравствена организација и Европската унија и нејзините највлијателни членки за време на неговиот мандат.

Трамп се потпираше и на луѓе на кои светот на дипломатијата им беше далечен, како што се двајцата државни секретари Рекс Тилерсон и Мајк Помпео.

Џо Бајден претставува враќање кон професионалната дипломатија. Денеска тој официјално избра тројца потсекретари, три жени кои сите работеле во администрацијата на Барак Обама.

Сенатот ќе одлучи за нивните назначувања.

„Американците можат да бидат сигурни дека овие патриоти ќе ги промовираат интересите на земјата и ќе ги одржуваат нејзините најблагородни идеали на меѓународно ниво“, порача поранешната државна секретарка на Бил Клинтон, Медлин Олбрајт.

Одговарајќи на критиките од оние кои го обвинуваат дека е опколен само од поранешни функционери на Обама, Бајден истакна дека Стејт департментот ќе биде „поотворен кон различностите од кога било“.

Како потсекретар за политички работи и ова е трета највисока дипломатска должност во САД, Бајден ја назначи Викторија Нуланд, која беше највисок американски дипломат за Европа, амбасадор во НАТО и портпарол на Стејт департментот, пишува Ројтерс.

Тој го назначи Узра Зеју, кој беше помошник државен секретар за демократија, човекови права и труд за време на мандатот на Барак Обама и потсекретар за граѓанска безбедност, демократија и човекови права.

Снимката која ја објави ќерката на Балашевиќ го расплака Балканот

„Најмногу го сакам татко како тато“, вели малечката Лола на снимката.

Лола Балашевиќ, најстарата ќерка на Ѓорѓе Балашевиќ, е неутешна по татковата смрт и на Инстаграм со своите следбеници сподели снимка со сестрата и родителите која настанала на крајот од осумдесеттите или на почетокот на деведесеттите години од минатиот век.

На снимката се Ѓорѓе, Оливера, Беба и Лола, а двете девојчиња зборуваат за љубовта кон својот татко и она што сакаат да бидат кога ќе пораснат.

„Најмногу го сакам татко како тато“, вели малечката Лола на снимката, а истата реченица ја сподели и во описот на видеото.

Стотиците нејзини следбеници не ги допре толку снимката колку плачењето и издишувањето на Лола Балашевиќ кои се слушаат во позадина.

Многумина и напишаа дека плачат додека ја гледаат снимката.

Снимката на Инстаграм е прегледана повеќе од 50 илјади пати.

Електричен автомобил кој чини само 4.500 долари

Бројот на продадени примероци од евтиниот кинески електричен автомобил со вена од 4.500 долари, го надмина бројот на продадени Тесла автомобили во Кина.

Овој многу компактен автомобил се покажа како вистински хит и на кинескиот автомобилски произведувач „SAIC“ му донесе голем приход.

„Hong Guang Mini EV“ со значката на „Wuling“ во Кина, се произведува во соработка со американскиот произведувач на автомобили „General Motors“.

Само во минатиот месев бројот на продадени автомобили од овој тип е двојно поголем во споредба, со бројот на продадени Тесла автомобили.

Иако најпопуларен е моделот кој чини 4.500 долари, со доплата од околу 500 долари може да се добие модел кој има вграден клима уред.

Според експертите, иако заостанува зад Тесла во смисла на квалитетот ,големината и дометот затоа што со едно полнење поминува само 160 километри (сосема доволно за во град), малиот електричен автомобил тоа го надополнува на полето на цената и компактноста.

Малиот автомобил може да се паркира било каде и е практичен за големите и пренатрупани кинески градови.

Малиот електромобил се продал во 25.778 примероци само во јануари, додека Тесла, за споредба, продала 13.843 автомобили.

Иако е голема разликата во бројот на продадени автомобили, продажбата на електромобили од повисока класа е во пораст во Кина, каде компанијата Тесла само во минатата година ја зголемила продажбата за двојно.

Италија ги заострува мерките заради новите видови корона

Италијанската влада денес ги заостри рестриктивните мерки во пет од 20 региони во обид да го спречи брзото ширење на инфекцијата со коронавирус, особено на многу заразните нови варијанти.

Италија воведе систем со четири зони во зависност од раширеноста на инфекцијата (бела, жолта, портокалова и црвена), што овозможува прилагодување на рестриктивните мерки, а ситуацијата се проценува секоја недела.

За прв пат од крајот на јануари, два региона, Базиликата и Молизе, се класифицирани како црвени зони.

Тоа значи дека тие треба да ги затворат баровите и рестораните, строго да го ограничат движењето на луѓето и да затворат се, освен неопходните продавници.

Три региони се префрлени од жолто во портокалова зона, Ломбардија и Пиемонт, кои ги вклучуваат Милано, Торино, соодветно и централниот крајбрежен регион Марке.

Во овие региони, рестораните и баровите се затворени, освен за достава, на луѓето не им е дозволено да ги напуштаат своите градови, освен во итни случаи, поради работа или поради здравствени причини.

Сардинија е првиот регион прогласен за бела зона и има само минимални ограничувања.

Од понеделник, два региона ќе бидат црвени, девет портокалови, осум жолти и еден бел.

Министерството за здравство во петокот предупреди дека бројот на заразени продолжува да расте. Во изминатите 24 часа имало 20.499 новозаразени, а во претходниот ден регистрирани биле 19.886 случаи.

Во последните пет дена, бројот на новозарезени се зголемил за 35 отсто во однос на истиот период минатата недела.

Италија објави 253 смртни случаи од коронавирус во петокот, а 308 ден претходно.

Со регионални ограничувања, спортските сали остануваат затворени скоро низ целата земја, а работното време на баровите и рестораните е ограничено.

Мерките скоро сигурно ќе останат на сила и по Велигден на 4 април.

Министерот за култура Дарио Франческини рече дека владата се уште размислува да за отворање на кината и театрите во жолтите зони од 27 март.

притисни ентер