Косовски автобус излета кај Славонски Брод, 10 загинати и десетици повредени

Рано утрово кај Славонски Број дошло до тешка сообраќајна несреќа во која загинале најмалку десет лица.

Полицијата утврдила дека станува збор за автобус со косовски регистарски ознаки кој излетал од патот кај Славонски Број во недела наутро.

Во сообраќајната несреќа, според моментално достапните информации, загинале 10 лица а 44 повредени се однесени во болницата во Славоснки Брод.

Несреќата се случила околу 6:20 во близина на наплатните рампи кај Славонски Брод.

„Мртви лежат по земјата, глетката е ужасна“, вели за „Dnevnik.hr“ репортерот од порталот „SB Online“.

Автобусот по увидот е исправен и прегледан, во него не се забележани уште повредени лица.

Во автобусот имало 69 лица.

Тешко повредени се осум, од тоа четири во критична состојба.

Останатите повредени се згрижени во Итната медицинска помош.

ХАК (Хрватски авто-клуб) утрово јави дека поради сообраќајната несреќа бил прекинат сообраќајот на автопатот A3 Брегана-Липовац помеѓу клучките Славонски Брод Запад и Славонски Брод Исток во правец на Липовац.

Сообраќајот со часови бил пренасочуван.

Сега сообраќајот е пуштен на и се одвива по една коловозна лента.

Извор: „Dnevnik.hr

„Само Вистина“ вечерва со Стојанче Ангелов и Александар Пандов

Во вечерашната „Само Вистина“ ќе дебатираат Стојанче Ангелов и Александар Пандов.

Драги пријатели, вечерва во Само Вистина, секој својата ќе ја кажат Стојанче Ангелов и Александар Пандов.

Ослободители во Втората светска војна или окупатори, како македонците ги чувствуваат браќата од истокот?

Дали трагедијата во Тетово ќе ги „разбуди“ институциите?

Кој нуди идеи, а кој решенија за проблемите на граѓаните?

Вечерва во Само Вистина со Стојанче Ангелов и Александар Пандов, на Канал 5 Телевизија.

САД: Досега се дадени 390 милиони дози вакцини против Ковид-19

Во САД до денеска се дадени 390,1 милиони дози вакцини против Ковид-19, додека низ земјата се дистрибуирани 417,8 милиони дози, соопшти американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) на својата веб-страница.

Тој број е малку поголем во однос на саботата, до кога беа поделени околу 389,4 милиони дози.

Целосно се вакцинирани 183,7 милиони граѓани (55,3 проценти), а 213,4 милиони луѓе примиле барем една доза (64,3 проценти), се наведува на сајтот на ЦДЦ.

Дополнителна, трета доза на вакцината против коронавирус примиле 2,66 милиони луѓе од 13 август, кога ЦДЦ одобри употреба на трета доза за лица со ослабен имунитет.

Бектеши: Туристичката сезона беше успешна, владините мерки дадоа резултат

Туризмот ги даде очекуваните резултати. Сезоната беше успешна благодарение на владините мерки и политики, креирани заеднички со приватниот сектор, беше речено денеска, на настанот по повод Светскиот ден на туризмот, 27 Септември.

Како што истакна министерот за економија, Крешник Бектеши, кампањата „Дома си е дома" и ваучерите за поттикнување на туризмот ги привлекоа домашните туристи, а безбедносниот печат значително придонесе за странските гости.

Бектеши најави дека дигитализацијата и промоцијата на земјава како атрактивна дестинација, ќе бидат меѓу приоритетните активности во областа на туризмот.

-Туризмот во светски рамки беше еден од најпогодените сектори. Владата го поддржа со конкретни мерки и активности. Според сите показатели, годинава се постигнати очекуваните резултати. Имајќи ги предвид бројките, мерките дадоа видливи резултати. Во периодот јануари – јули 2021 во однос на истиот период лани, бројот на туристи е зголемен за 56,6 отсто или регистрирани се 320.000 туристи кои оствариле над еден милион ноќевања, рече Бектеши.

Освен субвенциите кои во целот ќе бидат исплатени следнмата или најдоцна во наредните две недели, имаше, подвлече Бектеши, и директни грантови за надминување на кризата.

На настанот, покрај Бектеши, се обратија и директорот на Агенцијата за поддршка и промоција на туризмот, Љупчо Јаневски и Владимир Граматиков од Сојузот на стопански комори (ССК).

Годинашниот Светски ден на туризмот, 27 Септември, се одбележува под мотото „Туризам за инклузивен развој". /МИА

притисни ентер