Во Грција потврдени уште два случаи на заболени од коронавирус

Во Грција се потврдени уште два случаи на заразени од новиот коронавирус, со што бројката на заболени се искачила на три лица, соопшти министерството за здравје на нашиот јужен сосед.

Вчера беше потврден вирусот корона кај 38 годишна жена која неодамна се вратила од Милано, тестовите сега покажале дека со коронавирусот е заразено и нејзиното дете.

Грчката агенција АНА пренесува дека училиштето во кое учело детето од превентивни причини ќе биде затворено најмалку 14 дена.

Третиот заболен од корона е регистриран во Атина, станува збор за жена која престојувала на северот на Италија.

Според докторите тројцата заразени пациенти се добро и се под 24 –часовен надзор од специјалисти.

Министерот за здравје Василис Кикилијас објавил дека се откажани сите настани од карневалски тип . Воедно тој истакнал дека е многу значајно роднините и пријателите на заразените лица веднаш да се јават на доктор доколку забележат сомнителни симптоми. 

притисни ентер