Малолетници планирале масовно убиство во Русија

Во рускиот град Саратов приведени се двајца тинејџери, заради сомнеж дека планирале напад на образовна установа, соопшти руската Федерална служба за безбедност.

Како што утврдила руската Федерална служба за безбедност двајцата малолетници се руски државјани родени 2005 година, а тие преку социјални мрежи пропагирале идеологија за масовни убиства, пренесе „Спутник“.

Припадниците на Федералната служба за безбедност ги уапсиле во едно напуштено засолниште каде криеле ловечка пушка.

„Утврдено е дека при нападот освен со огнено оружје планирале да користат и домашни експлозивни смеси, кои ги подготвувале според упатства од интернет“, се додава со соопштението.

Истражниот комитет на Сатаровската област покренал кривична постапка против група лива заради подготовка на убиства на повеќе луѓе според претходна завера.

Претходно Федералната служба за безбедност соопшти дека у Керч спречиле подготовка на два терористички напади на образовни установи и дека заради тоа исто така се уапсени двајца тинејџери. Од нив се одземени домашни експлозивни направи со ударни елементи.

притисни ентер