Десетици Срби се степале на семејна вечера во Виена

Дури  50 луѓе учествувале во голема тепачка во Виена кога членови на српско семејство се степале  во ресторан.

Откако полицијата интервенира, четворица биле уапсени, а десетина се повредени во масовната тепачка.

Големо семејство се собрало во ресторан во Виена за семејна прослава во саботата, според австриските медиуми, но средбата ескалирала по неколку кавги, пишува „Блиц“.

Тепачката се преселила од ресторанот на улица и келнерите повикале полиција. Полицајците откриле дека околу 50 лица учествувале во тепачката. Пристигнало засилување  и целата улица била блокирана.

Мотивот на тепачката засега е непознат, пренесува „Блиц“.

притисни ентер