Израел изврши напади врз Сирија и појасот Газа

Израелската војска почна серија напади врз движењето исламски џихад во Сирија и врз појасот Газа, потврди нејзиниот портпарол на Твитер откако воздушната одбрана на Дамаск ги пресретна непријателските ракети.

Портпаролот на израелската војска изјави дека терористички цели кои му припаѓале на исламскиот џихад биле погодени за време на нападот врз Сирија.

Нападот врз Сирија се случи близу полноќ во неделата, додека појасот Газа беше гранатиран претходно истиот ден.

Израел соопшти дека денешните напади се одговор на гранатирањето на југот на земјата од страна на исламски џихад.

притисни ентер