Совршена класична лимузина, чии претходни двајца сопственици ненадејно починале, а сега се продава (ВИДЕО)

Линколн во САД е поим за луксузно возило , а Континентал има посебно место меѓу нив.

Конкретниот пример е Марк VI и е произведен во 1980 година. Сето ова не звучи премногу интересно ако не сте љубител на автомобили како овој. Барем додека не се дознае дека  автомобилот е буквално нов, со нешто повеќе од 2.500 поминати километри.

Според продавачот, Vanguard Motor Sales, овој автомобил има своја приказна. Првиот сопственик на автомобили патувал 2.400 км, а потоа ненадејно починал. Оттогаш бил сместен во загреана гаража се додека нејзиниот првобитниот продавач, Pfeiffer Lincoln, не го купи назад.

Тие го освежија со инсталирање на нови ремени, батерии и прилагодување на климатизацијата на новиот систем. Автомобилот потоа беше продаден во 2012 година на пензионер, кој го чувал во гаражата. Тој починал две години подоцна, а семејството продолжи да го чува автомобилот во гаража. Сега е конечно на продажба и бара нов сопственик, по можност некој кој сака да вози и не планира да умре, велат од акционерската куќа.

Шегата настрана, ова е сведоштво за некогашните времиња кога хромот, дрвото и кожата беа синоним за луксуз, а ЦБ станицата , 4 звучници и касетофон беа доволни за да го пренесат концептот на инфозабава. Да споменеме и двен панел за дигитални инструменти. Да, Линколн ги имал во 1980 година.

Под хаубата е класика што нема да одговара долго, барем додека има бензин на продажба. Напојува машина од 5,8 v8 која нуди 142 КС и 359 Nm. Преносот е секако автоматски, со четири брзини.

И, конечно цената, дилерот го нуди овој Линколн за 27.900 долари.

притисни ентер