25-годишна пејачка им подлегна на повредите од сообраќајна несреќа

Основачот и пејачката на кантри-групата Дикси Краш, Линдзи Лагести,  почина откако беше повредена во сообраќајна несреќа на Денот на вљубените. Имаше 25 години.

Пејачката била на пат за Чикаго, каде што бендот требало да одржи концерт на Денот на вљубените кога возило удри во неа, откри членот на групата Џим Нонман за Teste of Country. „Таа се паркираше на неколку блока од клубот каде што требаше да настапиме“, рече тој. „Излезе од своето возило и беше на пат до клубот кога беше удрена од автомобил“.

Лагести им подлегнала на повредите во понеделникот, а бендот го потврди во објавата на Фејсбук. Според соопштението за печат, групата има изведено 250 концерти во последните 5 години, а Лагести кон сите се однесувала како големо срце.

„Не и беше важно на Линдзи дали настапувавме пред 40 000 луѓе на стадионот Арлингтон, пред неколку илјади луѓе на„ Паркин банк “во Росемонт, неколку стотици луѓе на локален фестивал или пред последните 25 гости во 1 часот наутро во некој клуб ...“ .

Покрај тоа што беше успешен музичар, Линдзи имаше и докторат по фармација.

притисни ентер