Британците шокирани од соопштението на Хари и Меган : Намаат почит кон кралицата , коментарите им се злобни

Принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл објавија невообичаена објава на нивната официјална веб-страница Сасекс Ројал, каде што напишаа дека „кралицата не го поседува зборот„ кралски “ за употреба низ целиот свет”. 

Соопштението се појави на нивната страница откако беше објавено дека принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл веќе нема да можат да го користат брендот „Сасекс Ројал“.

„Со оглед на посебните регулативи на британската влада за употребата на зборот„ Ројал “, договорено е нивната непрофитна организација, која ќе биде претставена пред јавноста на пролет, да не биде наречена Кралска  фондација Сасекс“, соопшти  портпаролката.

„Војводата и војвотката од Сасекс нема да ја користат етикетата „Сасекс Ројал “во која било област по пролетта 2020 година“, додаде таа.

Изјавата објавена на страницата Сасекс Ројал беше толкувана од многумина како непријателска и нејзиното значење како непочитување кон кралицата.

„Иако монархијата или канцеларијата на владата немаат надлежност за зборот„ кралски“ во странство, војводата и војвотката од Сасекс немаат намера да го користат зборот „кралски “на која било територија, без оглед дали е во или надвор од Велика Британија.“, беше објавено.

Во објавата на нивната страница, Хари и Меган додаваат и дека ќе ги задржат своите префикси на „Неговото / нејзиното кралско височество“ бидејќи ова беше договорено во јануари, но откако ќе престанат да бидат членови на кралското семејство од пролет, овие титули повеќе нема активно да се користат.

Експертите за кралското семејство тврдат дека ова е уште една ПР катастрофа за двојката.

Кралскиот коментатор Ричард Фицвилиамс тврди дека овие изјави биле целосно непотребни бидејќи тие ги истакнуваат разликите на Хари и Меган со Кралската палата на начин што можело да биде избегнат.

Биографот на принцот Чарлс, Том Бауер, изјави за „Мејл онлајн“ дека сега јавноста конечно ја гледа вистинската природа на Меган и нејзините мотиви.

„Нејзините коментари за одлуката на кралицата се злобни и опасни. Се плашам дека само ќе се влоши “, рече тој.

„Дејли меил“ пишува дека Меган наводно им кажала на пријателите дека нема што да ги спречи неа и Хари легално да ги користат нивните кралски титули. Меган исто така, наводно, им се пожалила на пријателите дека името навистина не треба воопшто да претставува проблем, затоа што „не е како таа и Хари да имаат намера да продаваат маици и моливи со овие натписи“.

притисни ентер