Бројот на заразени со коронавирус опаѓа во Кина , се зголемува во другите држави

Кина објави драстичен пад на бројот на нови смртни случаи и нови пациенти со коронавирус, додека епидемијата се шири во други земји како Јужна Кореја, Иран и Италија.

Централната банка на Кина предвидува ограничено краткорочно економско влијание од епидемијата и вели дека земјата е уверена дека ќе победи во борбата против коронавирусот.

Кина вчера има 397 ново потврдени случаи на инфекција со коронавирус, значително помалку од 889 ден порано, со огромно мнозинство во епицентарот на заразата, во провинцијата Хубеи, објави Националната здравствена комисија. Хубеи објави 106 нови смртни случаи, од кои 90 се во Вухан.

Нови инфекции, 31 од нив, се пријавени во остатокот од земјата, што е најмал број откако комисијата започна да собира податоци на национално ниво од 20 јануари и нагло падна од 258 нови инфекции претходниот ден.

Сепак, бројките продолжуваат да растат во други области, со влошување на бројот на заразени во Јужна Кореја, Италија , Иран и Либан, поради што Светската здравствена организација предупредува дека станува сè потешко да се спречи меѓународното ширење на коронавирусот.

Јужна Кореја најави нов врв на ширење на зараза од 142 потврдени случаи, вкупно 346, а околу половина се однесуваат на луѓе кои присуствувале на верска церемонија.

Вирусот се прошири во околу 26 земји и територии надвор од Кина, при што загинаа 11 лица според Ројтерс, а случаите кои не се поврзани со Кина се меѓу најзагрижувачките за Светската здравствена организација (СЗО).

„Сè уште имаме можност да го ограничиме ширењето“, рече Тедрос Аданом Гебрејзус, генерален директор на СЗО. „Ако не го сториме тоа, ако ја изгубиме таа можност, тогаш имаме сериозен проблем“.

Епидемијата во северна Италија беше засилена со првата смрт, почина еден постар човек, меѓу 17 потврдени случаи, меѓу кои и првиот познат случај на локален пренос.

Јапонија денеска потврди четири нови случаи на коронавирус, вклучувајќи учителка која покажала симптоми додека била на училиште.

Вкупниот број потврдени случаи во континентална Кина се зголеми на 76.228. До крајот на вчерашниот ден, вкупниот број на загинати изнесува 2345.

Американска пејачка се соблече сосема гола, за да испрати порака (ФОТО)

Американската музичарка Лицо објави гола и целосно нефотошопирана фотографија на Инстаграм.

„Инаку ќе го скратев стомакот и ќе ја измазнев кожата, но сега сакав да ви покажам како изгледам природно“, напиша таа покрај фотографијата направена како дел од кампања, обидувајќи се да предупреди на негативните ефекти на социјалните мрежи и наметнатите стандарди за убавина.

Скоро милион и пол луѓе за неколку часа и ставиле лајк на фотографијата. „Прекрасна си“, „Кралица“, „Ова е толку силно, буквално плачам“, напишаа нејзините следбеници во коментарите.

Раперката редовно ги споделува своите голи фотографии на социјалните мрежи и, како што вели, се обидува да промовира позитивен став кон сите форми и големини на телото.

Израел се подготвува за втора фаза на вакцинации, ќе се вакцинираат и децата

Израел планира втор круг на вакцинации против ковид-19 во рок од шест месеци, а дотогаш очекува регулаторите да одобрат вакцинација и за деца, најави премиерот Бенјамин Нетанјаху.

Околу 81 процент од израелските граѓани или жители постари од 16 години ги примиле двете дози на вакцината.Во Израел, кој ја спроведе најбрзата вакцинација во светот, децата под 16 години не можат да се вакцинираат со Pfizer.

Израелските власти соопштија дека планираат да ги вакцинираат децата на возраст од 12 до 15 години по одобрување од американската Администрација за храна и лекови (ФДА).

Pfizer и партнерската компанија BioNTech побарале вонредно одобрение за вакцина од ФДА за наведената возрасна група на почетокот на овој месец.Во телевизиско обраќање, Нетанјаху рече дека Израел постигнал договор со „Фајзер“ и „Модерна“ за купување дополнителни 16 милиони дози од вакцините.

Израел има 9,3 милиони жители.

„Ние се подготвуваме за нова кампања за вакцинација за шест месеци“, рече израелскиот премиер.

„Подгответе ги рамената и мускулите, ако сакате, и за децата исто така, затоа што проценуваме дека вакцините за деца ќе бидат дотогаш одобрени“, додаде тој.

Вакцинацијата на деца и млади се смета за критичен чекор кон постигнувањето колективен имунитет и совладување на пандемијата, велат многу експерти.Pfizer соопштува дека нивната вакцина е безбедна, ефикасна и произведува силни антитела кај деца и млади на возраст од 12 до 15 години.

Извршниот директор на Фајзер изјавил дека на луѓето „веројатно“ ќе им треба трета дополнителна доза на вакцината во рок од 12 месеци, а можеби ќе требаат и годишни вакцини.

Мерцедес го претстави електричниот EQB (ФОТО)

Mercedes на саемот во Шангај го претстави EQB, електричната верзија на моделот GLB.

Станува збор за кинеска верзија на линијата АМГ со 215 kW што ќе се произведува во Пекинг и е најава за европската верзија, за чие производство ќе бидат одговорни унгарските постројки на компанијата. Европската верзија на моделот ќе носи ознака EQB 350 4Matic, и ќе нуди домет од 419 км. Полначот за наизменична струја од 11 kW е дел од опремата, а системот ќе се полни со моќност до 100 kW DC полнач. Почетокот на понудата ќе биде батерија од само 66,5 kWh. И моќноста на погонот ќе надмине 200 kW со погонот 4Matic.

Карактеристичниот изглед е надополнет со ексклузивни додатоци како што се тркала од 20 инчи со нов дизајн, лесни ленти помеѓу фаровите, предните и задните. Димензиите и понудата на простор во кабината се идентични со верзиите со класични мотори со внатрешно согорување. Единствените разлики во деталите ги има во розово-златната боја и дигиталниот кокпит со интерфејс прилагоден на електричниот погон.

Цените и спецификациите сè уште не се познати, но се очекува да бидат понудени како за EQB 300 и EQB 350.

притисни ентер