Позитивната одлука за почеток на преговори за Македонија ќе го врати кредибилитетот на ЕУ

Позитивната одлука за почеток на преговори за Македонија ќе го врати кредибилитетот на ЕУ – порача премиерот на техничката Влада Оливер Спасовски по средбата со претставници на европарламентарната група „Renew Europe“. 

Македонија според него, покажала зрелост во остварувањето на реформите, а очекува слична посветеност и од земјите членки на Унијата, во спротивно вели дека би се отворил простор за анти-европска реторика во земјава. Лидерот на парламентарната група Дациан Циолос пак порача дека тие како група во Европскиот парламент ќе сторат се за Македонија да ги започне преговорите за членство до мај годинава.

Прашан за изборната кампања, Спасовски порача дека Владата ќе создаде амбиент за спроведување на фер и демократски избори, но повтори дека очекува кампањата која следува да биде валкана. Лидерот на „Renew Europe“ – Циолос пак порача дека без разлика на исходот од изборите, на земјава ќе и биде потребно стабилно мнозинство за спроведување на идните реформи. 

Парламентарната група „Renew Europe“ е дел од владејачкото мнозинство во европскиот парламент, а во групата членува и партијата „Републиката маршира“ на францускиот претседател Емануел Макрон, кој важи за еден од најголемите скептици во поглед на проширувањето на Европската Унија.

притисни ентер