Трамп го исмеа најдобриот филм на Оскарите : За што беше филмот? (ВИДЕО)

Претседателот на САД, Доналд Трамп, на предизборен митинг , го искритикува филмот Паразит, црна јужнокорејска комедија за класната борба.

Филмот , добитник на главните Оскари , секако е на корејски јазик, и се прикажува на меѓународно ниво со англиски превод.

Трамп пред насобраните поддржувачи праша „Дали можеме да го вратиме ,,Однесено со виорот” ?“ - повикa на филмот од 1939 година со тема на Граѓанската војна во САД, кој во тоа време постави рекорден број Оскари, но беше критикуван за расистичките стереотипи и носталгијата за ропството.

Одговарајќи на критиката на претседателот, дистрибутерот на Паразит, Неон објави: „Разбирливо, тој не можел да го прочита преводот“.

притисни ентер