Долгогодишниот советник на Трамп е осуден на 40 месеци затвор

Роџер Стоун, долгогодишен советник и сојузник на американскиот претседател Доналд Трамп, е осуден на 40 месеци затвор.

Стоун е прогласен за виновен во ноември по седум точки на обвинението за лажење на Конгресот, спречување на процесот и злоупотреба на сведоци.

Стоун е шестиот помошник на Трамп осуден за истрагата на Роберт Мулер за наводни зделки меѓу Русија и членовите на кампањата на Трамп за време на изборите во 2016 година, пренесува BBC.

Судијата Ејми Берман Џексон изјави дека Стоун се заканувал и ја заплашувал, додека Стоун тврди дека целата постапка против него е политички мотивирана.

Сепак, Трамп посочи дека може да го помилува својот сојузник.

притисни ентер