Мирчевски: Скандалозно толкување на законот од страна на ДИК

Скандалозна одлука на Државната изборна комисија на штета на медиумите.. ДИК различно го толкува Изборниот законик, во делот на платеното политичко рекламирање.. 

Државната изборна комисија им наложува ниски цени на медиумите за платено политичко рекламирање за претстојните предвремени парламентарни избори. Од таму велат дека се повикуваат и вршат толкување на членот 75Ѓ од изборниот законик, и ја земаат просечната цена од повеќе медиуми од последните 5 изборни циклуси како максимална, со што се прави штета на радиодифузерите. Со ваквото толкување, телевизиите се обврзуваат една секунда политичко рекламирање да го емитуваат за максимални 1,83 евра, за разлика од претходните циклуси кога тоа било просечната цена...

Ваквата одлука на ДИК наиде на жестоки реакции во дел од медиумите, вклучително и на националните телевизии кои обвинуваат дека комисијата погрешно го толкува законот. Директорот на телевизија Канал 5, Иван Мирчевски вели дека на овој начин се предизвикува штета на радиодифузерите, а доколку ситуацијата не се реши, се доведува во прашање и дали медиумите воопшто ќе ги следат изборите..

Засега е нејасно дали проблемот ќе биде решен бидејќи од ДИК остануваат на ставот во наредните два дена, медиумите мора да ги достават ценовниците до комисијата. Во спротивно, велат, учесниците во изборниот процес нема да имаат можност да се рекламираат...

Фото: Иванишевиќ и Селеш како деца

Легендарниот екс југословенски тенисер Горан Иванишевиќ, сега тренер на најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ на социјалните мрежи објави фотографија стара повеќе од 30 години.

Старата фотографија ги разбудила спомените на Горан од времето на поранешна Југославија.

На носталгичната фотка тинејџерот Горан Иванишевиќ се ракува со едно насмеано девојче, за оние кој не ја препознаваат, тоа е некогашната најдобра светска тенисерка славната Моника Селеш.

-Добри стари времиња со една од најдобрите на сите времиња, Моника Селеш. Мислам дека немавме поим што ќе постигнеме во годините кои доаѓаа, напишал Иванишевиќ во описот на сликата.

Моника и Горан подоцна го достигнаа светскиот врв. Иванишевиќ го оствари сонот со освојување на Вимблдон, а Моника Селеш владеше со светскиот тенис со до трагичното ранување во Хамбург во 1993 година од луд навивач на ривалката Штефи Графт.

Селеш во кариерата освои девет Грен слем титули.

Фото: Карлеуша во ленти

Српската пејачка Јелена Карлеуша повторно се разголе на социјалните мрежи.

Популарната Карли уште еднаш ги воодушеви своите фанови со бујните облини покриени со минијатурни врвки.

Јелена нема проблем да позира во костим за капење или во долна облека, но со последниот избор на гардероба ги изненади сите. Карлеуша одлучила да се фотографира во минијатурен градник и уште помали гаќички врзани со ленти.

Во оваа прилика може да се каже дека Карлеуша покажа скоро се. Нејзините фанови за „храброста“ ја наградија со рекорден број од 70 илјади лајкови.

Флик на излезната врата на Баерн Минхен

 По само две години работа и освоени титули меѓу кои и во Лигата на шампионите, Ханси Флик си заминува од германскиот гигант  Баерн Минхен на крајот на сезоната.

Иако се споменува дека ќе стане селектор на Германија, тоа не е причината за заминувањето туку конфликтот со директорот на баварците Хасан Салихамиџиќ.

Германските медиуми остро коментираат дека откако Салхимаиџиќ е дојден на функцијата, Баерн кој беше познат по сигурноста за тренерите и работата на долги патеки, сега го смени курсот и пребрзо ги менува шефовите и тоа со добро завршена работа.

Се тврди дека од истите причини Баерн предвреме ги набрка Нико Ковач и Карло Анчелоти.

Критиките одат до таму што на Баерн јавно му се упатува прашање...дали е можно секогаш да се виновни тренерите, а директорите да се во право?

притисни ентер