Мирчевски: Скандалозно толкување на законот од страна на ДИК

Скандалозна одлука на Државната изборна комисија на штета на медиумите.. ДИК различно го толкува Изборниот законик, во делот на платеното политичко рекламирање.. 

Државната изборна комисија им наложува ниски цени на медиумите за платено политичко рекламирање за претстојните предвремени парламентарни избори. Од таму велат дека се повикуваат и вршат толкување на членот 75Ѓ од изборниот законик, и ја земаат просечната цена од повеќе медиуми од последните 5 изборни циклуси како максимална, со што се прави штета на радиодифузерите. Со ваквото толкување, телевизиите се обврзуваат една секунда политичко рекламирање да го емитуваат за максимални 1,83 евра, за разлика од претходните циклуси кога тоа било просечната цена...

Ваквата одлука на ДИК наиде на жестоки реакции во дел од медиумите, вклучително и на националните телевизии кои обвинуваат дека комисијата погрешно го толкува законот. Директорот на телевизија Канал 5, Иван Мирчевски вели дека на овој начин се предизвикува штета на радиодифузерите, а доколку ситуацијата не се реши, се доведува во прашање и дали медиумите воопшто ќе ги следат изборите..

Засега е нејасно дали проблемот ќе биде решен бидејќи од ДИК остануваат на ставот во наредните два дена, медиумите мора да ги достават ценовниците до комисијата. Во спротивно, велат, учесниците во изборниот процес нема да имаат можност да се рекламираат...

Сестра му напишала писмо на својот брат долго 434 метри

Писмо долго 434 метри и тешко 5 килограми е одговорот на една сестра од Керала, Индија, со кое сакала да го утеши  својот помлад брат што заборавила да му го честита Меѓународниот ден на браќата годинава.

Поради нечеститањето на Меѓународниот дек на браќата братот престанал да и се јавува, па дури и ја блокирал на WhatsApp.

Сфаќајќи колку е повреден нејзиниот помлад брат, студент по машинско инженерство, четврта година, тој мора да бил разочаран поради тоа што не му го посакала денот на браќата, Кришнаприја, самата инженерка, решила да му напише писмо за врската што ја споделуваат и нејзината љубов кон него.

Зборувајќи за медиумите, таа истакнала: „Заборавив да му го посакам на денот на мојот брат. До вечерта тој престана да ги прима моите повици и исто така ме блокираше на Whatsapp. Затоа решив да му напишам писмо. Почнав да пишувам на листови со големина А4. но наскоро сфатив дека тоа нема да биде доволно бидејќи имам многу да му пренесам“.

"Затоа решив да купам подолги листови за пишување. Но, кога отидов на маркет, тие рекоа дека имаат само ролни за сметководители, кои беа долги. Затоа донесов дома 14 ролни. Ми требаа околу 12 часа да го завршам целото писмо, кое на крајот беше долго цели 434 метри и тешко 5 килограми “, додаде таа.

Кришнаприја понатаму истакнала дека во своето писмо напишала за животот на нејзиниот брат Кришнапрасад од неговото раѓање до неговиот студентски живот денес и ги вклучила и моментите што ги споделувале и љубовта што ја имаат еден за друг.

„Ние сме многу блиски еден со друг и споделуваме многу пријателски односи и растејќи бевме како близнаци – дополнила сетрата.

Ефектот од долгото и тешко писмо на неговата сестра можел јасно да се забележи на насмеаното лице на Кришнапрасад, кој за медиумите изјавил дека е многу среќен што го примил.

Писмото што помогнало да се помират бфратот и сестрата наскоро може да најде место во Гинисовата книга на рекорди како најдолгото писмо некогаш напишано откако Кришнаприја испратил барање за истото.

Престрелка во трговски центар во Копенхаген, неколку загинати и повредени

Неколку лица се убиени во престрелка во трговски центар во Копенхаген, изјави началникот на полицијата. Напаѓачот е уапсен, а тој е 22-годишен Данец.

Данската полиција соопшти дека во Копенхаген биле застрелани неколку луѓе и дека едно лице е уапсено, додека градоначалникот на данската престолнина ситуацијата ја оценил како „многу сериозна“.

Неколку лица се примени во главната болница, изјави портпаролот на здравствената установа, додавајќи дека повикале дополнителни хирурзи и медицински сестри да помогнат во згрижувањето на повредените лица.

Фото: Мускулите на Том Круз

Поради овие фотографии легендарниот актер Том Круз е повторно во центарот на вниманието на светската јавност.

Холивудскиот актер Том Круз наскоро ќе го прослави својот 60-ти роденден, но деновиве сите коментираат како тој изгледа подобро од кога било досега, а доказ за тоа се неговите фотографии од аеродромот во Јужна Кореја.

59-годишниот актер пристигна во Сеул за да го промовира новото продолжение на неговиот филм „Top Gun: Maverick“, притоа покажувајќи младешко лице, но и завидни мускули кои се гледаа под маицата.

Според странските медиуми, Том подготвува две раскошни прослави за својот 60-ти роденден, едната во Велика Британија, а другата во Америка, а на списокот на гости се бројни ѕвезди, предводени од легендарниот фудбалер Дејвид Бекам ,принцот Вилијам и други членови на Британското кралско семејство.

притисни ентер