Ердоган: Турската воена операција во Сирија е прашање на време

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган предупреди дека воената операција во северозападниот сириски регион Идлиб е прашање на време ако силите на претседателот Башар Ал-Асад не се повлечат од турските позиции.

Ердоган на пратениците од неговата Партија за правда денеска им рече дека разговорите со Русија, која е најголем поддржувач на режимот на Асад, се далеку од задоволување на барањата на Анкара.

Тој рече дека Турција, која ги поддржува бунтовниците кои се борат против режимот на Асад, е посветена да го направи Илдиб безбедна зона, „без разлика на цената“. Турскиот претседател додаде дека се прават подготовки за спроведување на нивниот план во Идлиб.

притисни ентер