Епл предупредува на глобална криза со Ајфони поради коронавирусот

Американскиот технолошки гигант „Епл“ предупреди за евентуален глобален недостиг на iPhone по привременото затворање на фабриките во Кина поради епидемијата на коронавирус.

„Глобалното снабдување со iPhone ќе биде привремено ограничено, што влијае на светските приходи“, се вели во изјавата на компанијата објавена вчера.

„Епл“ произведува најголем дел од своите производи во Кина и заради епидемијата на коронавирусот се принудени привремено да затворат некои фабрики и продавници.

Фабриките на производителот на iPhoe се наоѓаат надвор од провинцијата Хубеи, каде што избувна епидемијата, соопшти американската компанија, истакнувајќи дека производството е обновено во меѓувреме, но со побавно темпо од очекуваното.

Тие исто така признаваат дека побарувачката опаднала и во Кина.

„Сите наши продавници и многу продавници на нашите партнери во Кина се затворени, а оние што се отворени, работат кратко и со многу малку потрошувачи“, соопшти Епл.

„Постепено ги отвораме нашите продавници и ќе продолжиме да со тоа, водејќи најголема сметка за стабилноста и безбедноста“.

„Епл“ исто така соопшти дека нема да генерира приход од 63 до 67 милијарди американски долари во првите три месеци од овој месец.

„Очекуваме дека нема да го исполниме планот за приходи во тримесечниот период што завршува кон крајот на март“, се вели во соопштението.

Јутјубер се расфрла со милиони по победата во боксерски меч (ВИДЕО)

Јутјуберот Џејк Пол објави нова фотографија на својот Инстаграм профил откако го доби третиот боксерски меч.

„1,5 милиони платени прегледи на натпреварите, собрани 75 милиони долари“, напиша тој во објавата покрај фотографијата на која позира со банкноти расфрлани низ тревникот.

24-годишната YouTube ѕвезда неодамна се фрли во боксерските води кревајќи голема прашина. Додека едни веруваат дека тој има место меѓу професионалните боксери, други веруваат дека за Пол тоа е само шоу, глуми и собира пари и дека неговата боксерска кариера ќе заврши штом влезе во ринг со професионален боксер.

Ќерката на Алек Болдвин и Ким Бесинџер се пофали со новата тетоважа на задникот (ФОТО)

Ирланд Болдвин ја покажа новата тетоважа на задникот, позирајќи во бикини.

25-годишната ќерка на Алек Болдвин и Ким Бесинџер се пофали на Инстаграм со новата тетоважа. „Ставив нова тетоважа затоа што сум импулсивна“, напиша таа покрај фотографијата во костим за капење, за која од вчера доби повеќе од 18.000 лајкови.

Тетоважите не и ’се туѓи на младата манекенка и актерка, со оглед на тоа што на рацете има разни дизајни. Уште во 2015 година, на нејзиниот зглоб и беше истетовиран зборот Écureuil (верверица на француски јазик), што е наводно прекарот што и го дал нејзиниот славен татко.

Ирланд исто така не се срами да го покаже своето тело, а во неколку наврати дури и Алек Болдвин реагирал на социјалните мрежи за тоа.

Американска пејачка се соблече сосема гола, за да испрати порака (ФОТО)

Американската музичарка Лицо објави гола и целосно нефотошопирана фотографија на Инстаграм.

„Инаку ќе го скратев стомакот и ќе ја измазнев кожата, но сега сакав да ви покажам како изгледам природно“, напиша таа покрај фотографијата направена како дел од кампања, обидувајќи се да предупреди на негативните ефекти на социјалните мрежи и наметнатите стандарди за убавина.

Скоро милион и пол луѓе за неколку часа и ставиле лајк на фотографијата. „Прекрасна си“, „Кралица“, „Ова е толку силно, буквално плачам“, напишаа нејзините следбеници во коментарите.

Раперката редовно ги споделува своите голи фотографии на социјалните мрежи и, како што вели, се обидува да промовира позитивен став кон сите форми и големини на телото.

притисни ентер