SpaceX ќе вози туристи во вселената на новиот Crew Dragon (ВИДЕО)

Најмногу четири лица би можеле да летаат повисоко од кого било како прва група вселенски туристи во историјата , и тоа  до крајот на 2021 година.

SpaceX го потпиша својот прв договор за лансирање на вселенските туристи во орбитата на вселенското летало Crew Dragon.

Приватната компанија за вселенско летање, основана од милијардерот Елон Маск, потпиша договор со американската вселенска туристичка компанија „ Space Adventures “ за лансирање на четворица патници на орбитално патување со вселенската капсула „Crew Dragon“. Мисијата ќе трае до пет дена и може да започне дури кон крајот на 2021 година, изјавија за Space.com претставниците на Space Adventures.

„Оваа историска мисија ќе го направи вселенскиот лет можен за сите луѓе кои сонуваат за тоа, и ние сме задоволни што работиме со тимот на Space Adventures во мисијата.

Според договорот, Space Adventures ќе ја користи ракетата SpaceX Falcon 9 и Crew Dragon за со неа да летаат до четири патници во орбитата на Земјата. Патниците нема да ја посетат Меѓународната вселенска станица. Наместо тоа, ќе останат во орбитата како летало.

„Ова ќе им овозможи на четирите лица можност да го срушат светскиот рекорд во надморска височина за вселенското летање на цивилно лице и да ја видат планетата Земја никој пред нив. , велат претставниците на „ Space Adventures “. За споредба, вселенската станица орбитира околу Земјата на просечна надморска височина од околу 250 милји (400 километри).

До денес, Space Adventures договорил осум орбитални патувања до Меѓународната вселенска станица за седум богати клиенти: Денис Тито во 2001 година; претприемачот од Јужна Африка, Марк Шатлворт во 2002 година; американските претприемачи Грег Олсен во 2005 година и Анушех Ансари во 2006 година; ко-основачот на Мајкрософт, Чарлс Симони (двапати) во 2007 и 2009 година; развивач на компјутерските игри Ричард Гариот во 2008 година; и основачот на Cirque du Soleil, Гај Лалиберт во 2009 година.

Овие вселенски летања чинат десетици милиони долари, при што летот на Лалиберт чинеше 35 милиони долари за неговото 11-дневно патување. Патниците, наречени „учесници во вселенското летање“, летале кон и од станицата на руската вселенска капсула Сојуз според договорите помеѓу Space Adventures и Роскосмос, руската вселенска агенција.

SpaceX или Space Adventures не објавија точна цена за туристичкиот лет на Crew Dragon, но цената за седиште се очекува да биде во истите рамки.

Што се однесува до времето, голема е веројатноста дека летот на екипажот „Crew Dragon“ ќе биде лансиран дури откако „SpaceX“ ќе започне со летање со астронаути на НАСА до и од Меѓународната вселенска станица. Овие патувања се очекува да започнат подоцна оваа година.

Бараат ли Албанските политичари загарантирана „7ца на Лото“ за следното коло на 15 Јули?

Колку наивно да изгледа, „политичкото“ барање на ДУИ за етнички Албанец премиер, на кое се надоврзаа и Села и Тачи, треба да ги загрижи сите останати политички структури и граѓани во Македонија.

Барањето за „етнички Премиер“ на ДУИ, и последно објаснување на Бујар Османи во минатото издание на Само Интервју наликува на аналогија со игра на Лото.
Луѓето си уплатиле ливчиња ( албанските партии се пријавиле за учество на избори ), легитимно и чесно, секој може да „игра Лото“, а уплатата е за следното „коло“ на „Лото“ закажано за 15 Јули, при што велат - ако нам не ни падне „седумката“ , тој што ќе има најмногу среќа „ да победи на изборите“, односно да му се падне „7ката“ нема да може да се израдува на „наградата“...или добитникот ќе ни ја даде наградата , или ние ќе си направиме „наше Лото“, а дури може и да се „истепаме“ - што би кажал Мендух Тачи вечерва, дека ако нема Влада без Албанците, можно е повторно да има војна.
Латентно, бенигно, дел од албанските политичари ни праќаат политичка но и општествена порака дека после 15 јули можно е да се случи поделба на : „ние„ и „вие“, нешто што се нарекува Бинационална држава или федеразлиација на Македонија
Чудно е што институциите како што се ОЈО, МВР и др. се прават и „глуви и слепи“ на канонадата на заканувачки изјави на дел од албанските политичари , кои велат - зошто Македонците треба да имаат ексклузивитет за политичката позиција Премиер, и ако не се случи тоа , не се знае како ќе „заврши“ целиот тој изборен процес?
Дополнително, малку и вознемирува што останатите етнички партии, пред се македонските, турските, српските, босанските,речиси воопшто не реагираат на овие типични и класични „закани“, кои воопшто не смеат да се сметаат само како ефтин „политички маркетинг“. Искуството едноставно тоа ни го кажува, искуството од блиското минато, особено последните 4 години.

Дали тоа дел од Албанските политичари ги „будат духовите“ од 2001, останува да се види после изборите на 15ти Јули, но сакајќи или не се поставува следново прашање:
Што доколку не се „падне 7ката“, на следното „коло на Лото“ на 15 Јули, туку има двајца добитници на „6ка“, и тоа двајца Македонци?
Ќе биде ли некој од нив, двајцата добитници на „6ка“, политички доблесен и дали ќе ја подели наградата од “6ката“ со некој кому не му се паднала ниту „4ка“?
Стануваме ли полека „Лото држава“, во која 7цата не е “главната награда“ туку „4ката“?

15 Јули е блиску...ќе биде многу интересно, особено за коалициите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

Демонстрантите во Белград насилно влегоа во зградата на Собранието, има повредени (ВИДEO)

Илјадници демонстранти , кои протестираат против новите рестриктивни мерки што ги најави претседателот Александар Вучиќ , упаднаа насилно во зградата на Собранието.

Со повици и запалени факели , десетици демонстранти влегоа насилно во згрсдата на парламентот. Полицијата кон нив фрлаше солзавец , но сепак не успеа да ги спречи .

Во судирот со полицијата има и повредени граѓани , но нивуот број засега не познат . Се знае дека полицијата почнала да приведува дел од демонстрантите кои упаднале во зградата на Собранието.

Околу 22 часот илјадници српски граѓани се собраа во близина на зградата на српскиот парламент по најавата на претседателот на земјата, Александар Вучиќ, дека ќе бидат вратени драстичните мерки, вклучително и враќање на повеќедневниот полициски час и забрана за собирање на повеќе од пет лица, во затворен простор и на отворено.

Хаос во Белград: Илјадници излегоа против полицискиот час на Вучиќ , полицијата употреби солзавец (ВИДЕО)

Илјадници српски граѓани се собраа во близина на зградата на српскиот парламент по најавата на претседателот Александар Вучиќ, дека ќе бидат вратени драстичните мерки, вклучително и враќање на повеќедневниот полициски час и забрана за собирање .

Граѓаните се собраа во близина на српскиот парламент и го запреа сообраќајот на платото пред зградата на парламентот. Најпрво имало неколку стотици , а тој број се зголеми на неколку илјади во текот на вечерта.

Луѓето извикуваат „Вучиќ крадецу“, „Вучиќу пе**ру“, „Оставки“, „Предавство“, свиркаа и некои удараа со тенџериња.

Поединци исто така извикуваат „Косово е срцето на Србија“, „Не сакаме мигранти“.

Околу 22:10 часот, демонстрантите тргнаа кон зградата на парламентот. На платото пред зградата на Собранието, тие запалија факели и почнаа да се пробиваат во зградата. Дел од нив успеаја, по што оклопната полиција интервенираше и успеа да ги избрка од парламентот.

Илјадници луѓе сега се пред зградата на Собранието, а кордон на полицијата е пред вратата во целосна подготвеност.

притисни ентер