Излекуван најстариот пациент, 98 годишниот Жу го победи коронавирусот, иако сите тврдат дека е фатален за повозрасни луѓе!!

Највозрасниот пациент излекуван од коронавирусот во Кина има 98 години и боледува од други хронични болести, иако стручњаците тврдат дека овој вирус е фатален за повозрасните луѓе, кои имаат некои потешки хронични заболувања.

Според медиумите во Кина, пациоентот на возраст од 98 години целосно се опоравил и е пуштен од болницата во која се лекувал од 3 февруари.

Италијанскиот „Азија Њуз“ официјалниот портал на мисионерската организација „Папски институт за мисии во странство“ пренесуваат дека 98 годишниот излекуван пациент е католички бискуп во пензија Жу Бајоу од градот Нанјанг.

Жу пред да биде заразен со коронавирусот пател од неколку хронични болести, како срцева аритмија или вода во белите дробови.

Полицајката случајно го убила младиот Афроамериканец, протести низ САД (Вознемирувачко видео)

Насилните протести за новото полициско убиство на Афроамериканец во САД траат веќе три ноќи по ред, и покрај оставката на началникот на полицијата и полицајката што пукаше во 20-годишниот Даунт Рајт.

Даунт Рајт бил застрелан во неделата откако се спротивстави на апсењето и се обиде да им избега на полицајците со неговиот автомобил.

И според полицискиот извештај и снимките што ги објавија, се чини дека ова убиство било - несреќен случај. Имено, полицајката, според полицијата на Центарот Бруклин, по грешка наместо пиштол извадила електричен шокер од појасот.

Полицијата покажала снимка од камерата на телото на полицајката Ким Потер, во која се гледа тепачка помеѓу Рајт и неа и нејзините двајца колеги. Рајт, се бранел од полицајците кои се обидувале да му стават лисици, се вратил кон автомобилот, а на снимката се гледа како полицајката вади пиштол и вика „шокер“.

"Шокер! Шокер! Шокер!" вика полицајката со пиштол вперен кон Рајт, кој седи на седиштето во автомобилот. Потоа се слуша истрел. Застреланиот Рајт сè уште ја затвора вратата на автомобилот и дава гас, а Потер во шок вика: „Ср**е, го застрелав!“

„Мое верување е дека полицајката имала намера да го употреби својот шокер, но наместо тоа го застрелала со еден куршум“, рече шефот на полицијата Тим Ганон, кој потоа поднел оставка.

Ми се чини, од она што го видов и од реакцијата на полицаецот и стресот што следел, дека пиштолот случајно испукал, што резултирало во трагичната смрт на господинот Рајт “, додаде шефот на полицијата Тим Ганон:„ Ништо не можам да кажам за да ја намалам болката“.

"Ова е навистина трагичен настан, но мора да почекаме за резултатите од истрагата. Во меѓувреме, би сакал уште еднаш да бидам јасен: апсолутно нема оправдување за насилството. Мирните протести се разбирливи. Бидејќи ја чекаме целосната истрага, знаеме што да сториме за да одиме напред.: вратете ја довербата и осигурете ја одговорноста за никој да не биде над законот “, рече американскиот претседател Џо Бајден, повикувајќи на прекин на насилните протести поради убиството од страна на полицијата.

Иако точниот модел на пиштолот и шокерот што го носела полицајката Потер не е познат, сликите на вообичаени видови оружје што ги носеле американските полицајци - пиштолот „Глок 17“ и шокерот „Тасер Х265“ - покажуваат разлика меѓу нив.

Протестите започнаа уште во неделата кога стотици гневни граѓани се собраа пред зградата на полицискиот оддел во Бруклин во неделата вечерта. Полициските службеници во заштитна опрема испукале гумени куршуми, шок-гранати и солзавец.

Протестите продолжија ноќите и во понеделник и вторник, кога полицијата уапсила повеќе од 60 лица откако демонстрантите фрлиле шишиња и други предмети кон полициската станица. Протест е организиран и во Портланд, Орегон, каде радикалните левичари од движењето Антифа предизвикуваат немири, палеле и ја напаѓале полицијата од минатото лето. И овој пат се обиделе да ја запалат полициската станица.

Мајката на Рајт, Кејти Рајт, им изјави на новинарите дека добила повик од нејзиниот син во неделата попладне, велејќи дека полицијата го запрела затоа што имал освежувач за воздухот обесен на ретровизорот, што е нелегално во Минесота. Можела да ја слушне полицијата како му кажува на нејзиниот син да излезе од возилото, рече таа.

„Слушнав расправија и полицаец кој рече: Даунте, не бегај“, рече низ солзи.

Гувернерот на Минесота, Тим Валц, во изјавата рече дека ги следи протестите во Бруклин центар, предградие на Минеаполис, „додека нашата држава жали за уште еден црн живот што го однесе полицијата“.

Обвинителството допрва треба да одлучи дали ќе покрене обвинение против полицајката која наводно го убила Рајт во несреќен случај. Обвинителот Пит Орпут за Си-Ен-Ен се надева дека ќе може денеска да ја донесе одлуката.

Шкода го обнови Kodiaq и објави важна вест (ФОТО)

Љубителите на дизел автомобилите  изгубија уште една икона.

Пет години по неговото лансирање, најголемиот теренец на Шкода го доживува своето прво значајно дотерување. Освежувањето на дизајнот е придружено со технолошка поддршка, сето тоа во согласност со поновите модели на компанијата, а има и други важни новости.

Имено, горниот дел е сепак верзија на РС, но без моторот ТДИ. Моќниот дизел замина во пензија и ќе биде заменет со 2.0 TSI со 245 КС. Околу 6 секунди му требаат за спринт до 100 км на час и максимум 250 км на час.

Покрај браниците за шминка, натписот на марката на централниот дел од капакот на багажникот и некои други новини, обновениот Kodiaq ќе се препознае и по LED светлата Матрикс. Дигиталниот кокпит со дијагонала од 10,25 инчи е проследен со централна инфо-забава со дијагонала на екранот од 8, односно 9,2 инчи. Седиштата се вентилирани, со функција за греење и масажа.

Покрај гореспоменатата верзија RS, Škoda нуди верзии со бензински мотор од 1,5 TSI од 150 КС и 2,0 TSI со 190 КС. Во понуда остана и 2.0 TDI со 150 и 200 КС. AWD и седумстепен менувач DSG остануваат како опции.

Првите испораки се очекуваат во текот на летото со малку зголемени цени.

Вучиќ ја назначи Невена Јовановиќ за нов амбасадор на Србија во Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска издаде указ за назначување на Невена Јовановиќ на позицијата вонреден и ополномоштен амбасадор на Србија во Македонија, објави белградскиот бизнис портал еКапија.

Јовановиќ на оваа позиција доаѓа од позицијата Заменик-помошник министер за билатерална соработка во Министерството за надворешни работи на Србија.

На досегашната вонредна и ополномоштена амбасадорка на Србија во Скопје, Душанка Дивјак Томиќ, минатата година и заврши мандатот во нашата држава.

притисни ентер