Милошоски најави средба со Русковска на која ќе и достави аудио материјал поврзан со „Рекет"

Утре во 9:00 часот на моја иницијатива, во Обвинителството за борба против организиран криминал и корупција, ќе остварам средба со Вилма Русковска. 

Целта на закажаната средба е на обвинителката да и го предадам аудио материјалот доставен од укажувач, а на кој се препознава гласот на поранешниот премиер Зоран Заев, пишува пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски на неговиот фејсбук профил.

Тој додава дека во прилог на овој материјал ќе го достави и транскриптот од чија содржина, како што пишува, „произлегува сомнеж за тоа дека господинот Зоран Заев бил во тек со нелегалното финансирање на “Меѓународниот сојуз” на Бојан Јовановски преку рекетирање на стопанственици, како и дека тој лично од позицијата премиер го помагал финансирањето на телевизијата 1ТВ".

Се надевам, додава Милошоски, дека овој материјал ќе му биде од корист на обвинителството во покренатото обвинение за овој предмет.

Градоначалникот Ѓорѓиевски се откажа од службен автомобил

Градоначалникот на општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски нема да користи службен автомобил. 

Како што најави во предизборната кампања, ќе се води строга контрола на сите службени возила и нивната употреба ќе биде наменска, рационална и исклучиво во корист на граѓаните. Воедно, Ѓорѓиевски се откажува и од средствата предвидени за репрезентација на градоначалникот. Вели, тие ќе бидат пренаменети за реконструкција на образовни објекти и детски игралишта, нешта кои навистина им се потребни на жителите на општина Кисела Вода.

-Никој повеќе нема право да ги злоупотребува службените возила во приватни цели.

Од денес, клучевите на сите службени возила ќе бидат под строга контрола и ќе се користат исклучиво во корист на граѓаните, доста беше од бесцелно трошење на парите на граѓаните.

Воедно, од денес, како што ветив во предизборната кампања, јас нема да користам службено возило и репрезентација, а тие пари ќе бидат пренаменети во реконструкција на градинки, училишта и детски игралишта. Затоа што, Кисела Вода мора да биде општина од 21.век. Општина за сите луѓе-изјави градоначалникот Ѓорѓиевски.

Општина Кисела Вода

Милевски : Мои битолчани, ве охрабрувам да не подлегнувате на притисоците, заканите и уцените

Демократска и космополитска Битола досега не памети вакви избори во кои на секој чекор нашите активисти и приврзаници секојдневно се следени и легитимирани при извршувањето на редовните изборни активности.

Не памети притисоци и поткуп од вакви размери.

Неколку денови наназад зборуваме за притисоците на кои се жртви битолчани, а по налог на Христо Кондовски и Љупчо Николовски генералниот секретар, а сега и стечаен управник на битолската СДСМ.

Почитувани мои битолчани, ве охрабрувам да не подлегнувате на притисоците, заканите и уцените.

Јасно им порачуваме ваквите притисоци не не плашат и ни даваат уште поголем мотив и сила.

Не ги плашат ниту граѓаните, кои се мудри, достоинствени и пркосни.

Оваа власт во заминување ги живее последните денови.

Нивната неспособност, криминал, одмазништво и предавство мора сега да бидат поразени!

Во текот на вчерашниот ден, при реализирањето редовните средби со граѓаните, бевме застанати од страна на неуниформирани полициски службени лица со необележано полициско возило - MERCEDES S класа со пуштени флешери, како најголеми криминалци и ни беше извршен личен претрест и преглед на возилото во населбата Долно Оризари.

Инаку, во рок од 24 часа беа, исто така, легитимирани нашиот кандидат за градоначалник кој беше во исто возило со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски

За сите овие притисоци веднаш ги информиравме сите релевантни домашни и меѓународни институции и амбасади.

Затоа почитувани граѓани на општина Битола, ЗАЕДНО на 31 октомври во недела да им го дадеме одговорот кој го заслужуваат, рече претседателот на ОК ВМРО-ДПМНЕ Битола Пеце Милевски.

Илиевски: Битола заслужува човек без партиски багаж,човек кој ќе работи за доброто на граѓаните

Здравствениот профитер и актуелен советник во Општина Битола треба да им одговори на битолчани што сработи во изминатите 4 години во Советот на општината, рече Методија Илиевски, кандидат за советник од редовите на СДСМ и коалицијата. 

За жал нашите сомнежи дека цел негов мандат го преспал секојдневно се потврдуваат. Се покажа дека нема основни познавања од фукнционирањето на локалната самоуправа, можеби токму и поради тоа неговата програма се состои од празни флоскули, без конкретни проекти.

Што да очекуваат битолчани од актуелен советник во Општина Битола кој сам си признава дека за прв пат во кампањта се запознава со проблемите на битолчани?

Кој не го знае ниту бројот на училиштата, градинките, капацитетите на противпожарната единица и здраствените центри во својот град.

Господина Коњановски, што работевте во изминатите 4 години во советот на Општина Битола?

Дали мислите дека како советник сте ја оправдале довербата на битолчани со настапи во советот кои можат да се избројат на прсти?

Сакаме и овде јавно да ве прашаме дали ви сметаат реконструирани училишта со одблокирани сметки за кои вие во советот на Општина Битола гласавте против или преферирате блокирани и уништени образовни институции како што беа 12 години во времето на вашиот ментор Владимир Талески кој толку ревносно го фалите?

Дали можеби ви сметаат успешни спортски клубови во Битола за кој исто така гласавте против или повторно преферирате уништени и задолжени спортски клубови кои се борат за опстанок во втората лига како што беше во времето на Владимир Талески. Патем не радува фактот што макар во кампања и за политички цели, конечно ги посетивте трибините на спортската сала за сам да се уверите за напредокот на спортот.

Дали не се согласувате и со субвеционирањето за купување на над 2700 инвертер клими за нашите сограѓани за кои исто гласавате против?

Наведете барем една добра работа која сте ја поддржале во изминатите 4 години за доброто на битолчани.

Од ова можи да се заклучи само едно, сите одлуки кои се носеа во корист на битолчани вие ги преспавте или гласавте против.

Со тоа уште еднаш се потврдува загриженоста на битолчани, дека вие ниту им го мислите нивното добро, ниту можите да се одважите како индивидуа и да превземите одлуки без амин од ДПМНЕ.

20 години вие со најтесната ваша фамилија и опкружување сте во политика барајќи шанса повторно да го разграбате и унишите нашиот град.

Битола заслужува човек без партиски багаж, човек кој ќе работи за доброто на граѓаните, а не за партијата и фамилијата.

Затоа да се обединиме сите заедно и конечно да ги испратиме вечните политичари во политичка пензија,се наведува во партиското соопштение.

притисни ентер