Во Кина се регистрирани 1.807 новозаразени со корона вирус

Бројот на починати од новиот Коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми од вчера за 93 и сега е 1.789.

Во Хубеи, жариште на вирусот ковид-19, регистрирани се 1.807 нови случаи, со што вкупниот број достигна 59.989.

Најновите информации беа објавени на веб-страницата на здравствената комисија на таа провинција во Кина. Меѓу лицата кои ги загубија животите во Вухан е и директорот на болницата. Речиси 90 отсто од новите случаи се во главниот град на провинцијата, каде живеат околу 11 милиони луѓе.

притисни ентер