Хјундаи го најави новиот електричен Prophecy (ВИДЕО)

Hyundai објави кусо видео за електричниот  Prophecy, што ќе има премиера на саемот во Женева.

Ова е видео го најавува концептот „убава силуета“ и „емотивен спортски дизајн“, а она што засега можеме да го видиме се LED осветлување и вертикално поставени сопирачки светла интегрирани во браникот. Исто така, рабовите на тркалото се максимално извлечени нанадвор.

„ Prophecy не ги следи трендовите. Ја нагласува безвременската убавина за да го помине тестот на времето“, вели првиот човек на дизајн на „Хјундаи“, Сангјуп Ли.

Хјундаи најави дека ќе инвестира неверојатни 87 милијарди американски долари во програмата за електрификација во текот на следните пет години, донесувајќи на светот 44 модели со батерии или горивни ќелии.

притисни ентер