SpaceX лансира 60 сателити во вселената, ракетата не слета според планот (ВИДЕО)

Компанијата на Илон Маск досега лансира 300 сателити Starlink.

SpaceX денеска успешно лансира уште една серија од 60 сателити Starlink во орбитата, но имаше проблем со слетувањето на ракетата.

Ракетата Фалкон 9 полета од  вселенската станица Кејп Канаверал, во Флорида.

Лансирањето се одвивало без метеж по 24-часовното одложување, како резултат на проблем со компонента на вентилот, во втората фаза на ракетата.

Ракетата „SpaceX Falcon 9“ лансира 60 нови сателити „Старлинк“ во орбитата од воздушната станица Кејп Канаверал, Флорида, на 17 февруари 2020 година.

По успешното лансирање, првата фаза на ракетата не успеа да се спушти на платформата за слетување на беспилотни летала „SpaceX“ ж во Атлантскиот Океан.  Оваа мисија на „Старлинк“ беше 80-то лансирање на „SpaceX“, соопшти компанијата.

„Јасно е дека не успеваме да слетаме овој пат“, рече инженерот на SpaceX Starlink, Лорен Лионс.

Ракетата направи „меко слетување“ во океанот, а SpaceX е оптимист дека слетала неоштетена, соопштија претставниците на SpaceX.

притисни ентер