ЕУ се поблиску до консензус за Македонија, сега проблем е пакетот со Албанија!?

Со донесувањето на Законот за јавно обвнинителство земјите членки на ЕУ се се поблиску до консензус за почеток на преговори со Македонија, но сега главната опасност ќе биде пакетот со Албанија.

Синоќешната неформална средба ЕУ-Западен Балкан во Брисел расчисти неколку дилеми, но и повторно го отвори горливото прашање – дали Македонија може повторно да извиси напролет ако биде третирана во пакет со Албанија при носењето на одлуката за преговори. Претседавачот со Унијата, Пленковиќ, појаснува дека целта на Европската Комисија е преговорите со двете земји да се отворат уште во март, дека е најважно што Макрон сериозно го омекнал ставот, но оти во моментов се уште е нејасна позицијата на непредвидливите Холандија и Данска.

-Ако немаше промена на методологијата, позицијата на Франција немаше да се промени. Многу поважно е дека Франција ја промени позицијата, дека претседателот Макрон даде јасен сигнал во Минхен и тоа е она што е најважно. Сега треба уште на еден фин начин да ги убедиме овие две земји (Холандија и Данска), кои имаа резерви во октомври., изјави Андреј Пленковиќ, премиер на Хрватска

А, токму Холандија и Данска беа земјите, кои имаа умерени ставови кон Македонија, а изрично се противеа Албанија да ги почне преговорите. Дека инсистирањето на Брисел, Скопје и Тирана да ги вреднува заеднички може да биде проблематично за Македонија, потврдува и последниот став на холандскиот амбасадор во земјава, Дирк Јан Коп. Тој појаснува дека Холандија земјите ги проценува индивидуално и дека во моментов гледаат простор за Македонија, но не и за Албанија да ги почне преговорите. Сепак, она што е клучно во моментов е каков извештај за напредокот ќе добијат двете земји во наредните недели. Во таа насока, Брисел вчера експресно го поздрави носењето на Законот за обвинителство.

-Ова е важен чекор за реформите за Законот за Јавно обвинителство и покажува дека (С.Македонија) има волја да направи се што е потребно за земјата да има европска перспектива, изјави Жозеп Борел, шеф на европската дипломатија

-Сакаме да го отвориме патот за Северна Македонија и Албанија да започнат со преговори ако е можно и пред самитот на ЕУ во Загреб, изјави Урсула фон дер Лајен, претседателка на ЕК

Владина делегација предводена од премиерот Спасовски и вицепремиерот Бујар Османи, од денеска престојува во работна посета на Брисел, во чии рамки се сретнаа со специјалниот американски претставник за Западен Балкан, Метју Палмер. Спасовски претходно се сретна и со претседателката на Европската Комисија, Фон дер Лајен, учествуваше на донаторската конференција за помош на Албанија по катастрофалниот земјотрес,  а беше дел и работниот ручек што за лидерите од Западен Балкан го приреди еврокомесарот Вархеји.

притисни ентер