Владата го задолжи, Чулев утре ќе објави на кој начин и како ќе се издаваат пасошите до 24 март

Министерството за внатрешни работи утре ќе објави на кој начин и како ќе се издаваат патните исправи, најави за Канал 5 министерот Наќе Чулев.

 Откако Владата на синоќешната седница го задолжи да утврди механизам, односно методологија и критериуми како ќе издаваAT пасоши до 24ти март - кога треба да пристигне наредната пратка од фирмата Веридос задолжена за изработка на обрасците.

Министерот пред неколку дена на прес конференција обзнани дека околу 15 илјади граѓани се на листата за чекање за издавање пасош, а службите располагаат со само 5 илјади обрасци.

Чулув тогаш, како виновник за алармантната состојба со пасошите, го обвини неговиот претходник, Спасовски  пак тврдеше дека додека тој бил во министерството немало никакви проблеми ниту со пасошите – ниту со личните карти.

Судирот меѓу Спасовски и Чулев продолжи и со поништување на уште пет решенија за распоредување издадени од техничкиот министер. Решенијата за тројца началници и двајца советници, се поништени на синоќешната владина седница. Во соопштението не се наведува од кои причини. На претходната седница исто така Владата поништи уште 89 решнија за распоредување во МВР.

Чулев смета дека владините одлуки се политички и според него се мешање во ингеренциите.

притисни ентер