Прва жртва од коронавирусот во Европа

Прва жртва од коронависусот во Европа е 80- годишна жена од кинеската провинција Хубеи, епицентарот на заразата, пренесе ББЦ.

Туристката од Кина заразена со коронавирусот починала во Франција, што е прв смртен случај од овој вирус на европскиот континент и воопшто надвор од Азија.

Веста за нејзината смрт ја потврдила и француската министерка за здравство Агнес Бузин.

притисни ентер