Масерати го оживува духот на својата ,,златна епоха” (ФОТО)

Од своето основање во 1914 година, Maserati ужива репутација на производител кој успешно комбинира спортска елеганција и луксуз со супериорни перформанси.

Денес италијанската фабрика бара инспирација за новата серија возила обележани со Ројал во своето славно минато.

Третата генерација Quattroporte, која се појави во 1986 година, беше првиот модел што се продава во верзијата Royale.

Серијата вклучуваше мотор V8, ексклузивни сини и зелени бои на каросеријата, надграден ентериер со кожни седишта и многу дрво, а дополнителна доза ексклузивност даде  ограничената серија со  само 51 направен автомобил.

Во обид да му оддаде почит на наследството од серијалот „Ројал“, италијанската фабрика одлучи да ја претстави оваа престижна ознака во сегашниот опсег на три модели.

Така, само 100 примероци на брендот Royale Quattroporte, Levante и Ghibli ќе бидат произведени со V6 мотори, 3,0 со 275 КС во дизел варијантата и минимум 350 КС во бензинската варијанта. Посилниот бензински мотор има 450 КС.

За оваа серија, се користи специјални нијанси на сина и зелена боја, ентериери со различни типови кожа, аудио систем Bowers & Wilkins, електричен покрив и малку затемнети прозорци, додека секој од произведените автомобили во оваа серија ќе носи плочка со името "1 од 100".

Специјалната серија Royale ќе има Maserati Touch Control Plus систем со 8,4-инчен екран. Исто така, ќе има Apple CarPlay и Android Auto. Покрај тоа, за корисниците на iPhone, Сири системот на Apple е вграден како личен асистент, дозволувајќи им на да се извршуваат задачите користејќи говорни команди.

Првите испораки се планирани за март годинава, а за возилата од серијата „Ројал“ е потребно да се издвојат 94.000 евра за најевтиниот модел Гибли, 101.000 евра за моделот „Леванте“ и 122.000 евра за најскапиот Кватропорте.

притисни ентер