Боки 13 се пожали дека го нападнале затворски службеници, од затворот го истражуваат случајот

Боки 13 се пожали дека денеска бил нападнат од затворски службеници пред доаѓањето на рочиштето за случајот Рекет.

“Доцнам зошто бев физички нападнат од затворски слубежници” – рече обвинетиот  во “Рекет” Бојан Јовановски при влезот во судницата обраќајќи се на новинарите.

Од кого и како бил нападнат јавноста немаше можност да слушне, заради тоа што рочиштето кое почна со 20 минути задоцнување се затвори за јавноста поради емитување на аудио снимка на Зоран Милевски  која е оценета како материјал  со приватна содржина.

Канал 5 го контактираше директорот на затворот во Шутка, Есад Рахич. Тој тврди дека напад немало, а целата ситуација се случила затоа што Јовановски утринава бил нервозен и не дозволувал да му стават лисици на рацете кога службениците постапувајќи по правилата требало да го спроведат во Судот. Рахиќ кажа дека ќе го истражи случајот, но дека во изминативе седум месеци никогаш немало отстапување од процедурата.

Јовановски и Катица Јанева, кои се обвинети во овој предмет во Кривичниот суд го слушаа материјалот кој го снимал  сега осудениот Милевски. Ова е трета снимка од него, а која ја изведува обвинителката Вилма Русковска. Адвокатот на Боки 13, Сашо Дуковски по рочиштето кажа дека оваа снимка нема доказна вредност.

Јанева и Јовановски вчера побараа оваа снимка да биде емитувана јавно.

И двајцата беа согласни дека овие разговори ќе ја откријат релацијата што Боки 13 ја имал со Милевски, како и тоа дека бил изманипулиран. Во овој контекст Јанева посочи дека доколку јавноста ја слушне снимката ќе добие поинаква слика за целата постапка за „Рекет" и дека ќе биде даден одговор на тоа кој манипулира, кој нуди поткуп, кој нуди рекет.

Но, Пандорината кутија како што Јовановски ги нарече овие разговори ќе останат тајна за јавноста.

На следното рочиште кое е закажано за понеделник треба да се изведуваат материјали од посебни истражни мерки, со што завршуваат доказите од обвинителството .

Социјалдемократите победија во Хамбург, ултрадесницата не го помина прагот

Социјалдемократската партија на Германија (СПД) победи на локалните избори во градот Хамбург, а за прв пат во последните неколку години популистичката десничарска Алтернатива за Германија (АфД) не успеа да го помине изборниот праг.

Според првите официјални нецелосни резултати, СПД освои 37,6, Зелените 25,5, Христијанско демократската унија (ЦДУ) 11,4 и Левичарската партија 9,1 отсто.

Либерално-демократската партија на Германија (ФДП) освои пет проценти од гласовите и најверојатно повторно ќе влезе во парламентот во Хамбург, а АфД не го премина изборниот праг со 4,7 проценти.

Ова е првпат во последниве години, популистичката десничарска АфД да не го мине изборниот праг на ниту еден од изборите во Германија и со тоа мора за прв пат да го напушти парламентот.

„Ова е прекрасна вечер. СПД победи, затоа што ние во Хамбург јасно се фокусиравме на нашите задачи и граѓаните ги препознаа“, рече кандидатот на СПД на изборите во Хамбург и актуелниот градоначалник на градот-федерација Питер Центшер и покрај фактот дека социјалдемократите изгубија осум проценти од гласовите во однос на последните избори.

Во Ирак убиен демонстрант , најмалку седуммина повредени

На денешните протести во Ирак е убиен еден демонстрант , а најмалку седуммина се повредени.

Ирачките безбедносни сили денеска убиле едно лице, а повредени се најмалку седуммина кога отвориле оган врз демонстрантите во Багдад, соопштија безбедносни и медицински извори.

Ирак се соочува со криза во земјата, со скоро 500 убиени лица во антивладините протести , што почнаа од 1-ви октомври минатата година.

На карневал во Хрватска запалени кукли на истополова двојка со дете (ВИДЕО)

За време на традиционалната карневалска поворка во хрватскиот град Имотски, каде граѓаните маскирани се шетаа низ градот, биле запалени кукли од истополова двојка со дете.

Според хрватски Индекс, фотографијата на опозицискиот пратеник на Социјалдемократската партија (СДП), Ненад Стазиќ, била ставена на куклата на детето и е нацртана црвена sвезда петокрака.

Во поворката имало многу деца кои гледале како се палат куклите.

Ова не е првпат хомосексуална двојка  да биде запалена на карневал во Хрватска.

Пред две години, на карневалот во Каштел, пред неколку стотици родители и деца, беше запалена сликовница со две мајки и двајца татковци.

притисни ентер