Човечки синџир во Дрезден по повод 75. годишнината од бомбардирањето (ВИДЕО)

Илјадници граѓани вечерва се фатија за раце под дожд во центарот на Дрезден и формираа човечки ланец за да ги одбележат жртвите од сојузничките бомбардирања на градот во кој загинаа 75.000 луѓе пред 75 години.

„Денес, се сеќаваме на жртвите од геноцидот, војната и насилство и се сеќаваме заедно со поранешните воени противници“, рече германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер во човечки ланец што се формира од 11.000 луѓе околу центарот на Дрезден.

Преку овој ланец, бројни граѓански иницијативи со години шират порака за мир и протестираат против десничарската злоупотреба на жртвите од Дрезден.

„Сите овие свеќи во градот, ова се светла што ни даваат надеж“, рече германскиот претседател, кој претходно на централната церемонија предупреди на опасноста од зајакнување на национализмот во Германија.

Покрај Штајнмаер, Војводата од Кент беше во живиот ланец, откако со децении се залагаше за помирување на Германците и Британците.

Војводата од Кент со години се залагаше за реставрација на катедралата, која заедно со бројните барокни згради во Дрезден, беше запалена ноќта на 13-14 февруари 1945 година, кога британските воздухопловни сили го бомбардираа главниот град на областа Саксонија.

Афера ја тресе Србија: Пејачка претепала генерал и му ги скршила џиповите (ВИДЕО)

Деновиве беше невозможно да не се сретне видео на социјалните мрежи во кое лутата Љупка Стевиќ, српска фолкерка, искршила два џипа со камења пред зградата во која живее, додека соседите ја снимаат.

Со видеото во кое Љупка искршила два автомобила на српскиот полициски генерал Драгиша Симиќ започна огромна афера за која зборува целиот регион. По вандалскиот чин, Љупка била однесена во полиција, а во меѓувреме се дознало дека физички го нападнала Симиќ и го повредила.

Пејачката подоцна им изјави на новинарите дека ставила прислушкувач во неговиот автомобил и дека за два дена дознала дека тој ја изневерува, како што вели, со неколку малолетнички. Ситуацијата ескалирала во нејзиниот стан кога тој го негирал она што го слушнал, па таа започнала да го тепа и да крши сè пред себе.

Љупка им изјави на новинарите дека двајцата биле во врска десет години и дека со него планирала семејство и деца.

Драгиша Симиќ, оженет полициски генерал и татко на четири деца, брзо се појавил во медиумите и рече дека му било важно да нема насилство од негова страна и дека пејачката нема да биде тужена, а штетата на автомобилите ќе биде покриена со осигурувањето.

Синоќа Љупка Стевиќ гостуваше во телевизијата Пинк и раскажа што се случило.

„Тој налета на мојата шлаканица“, рече таа иронично и раскажа сè што се случило меѓу двете судбоносни ноќи.

Социјалните мрежи последниве денови се полни со црно-хумористични објави за тоа што се случило.

Мурињо се согласи на емотивна молба од македонски новинар, сите се воодушевени(ВИДЕО)

Жозе Мурињо направи прекрасен гест во најавата за натпреварот на Тотенхем во 3. квалификациско коло од Лигата на Европа, кога неговиот тим ќе игра против македонска Шкендија.

Се чинеше дека сите новинари ги поставија своите прашања,а Мурињо веќе ја напушти собата, но потоа се јави македонски новинар и Португалецот се врати за да го слушне прашањето до крај. Новинарот немал прашање, туку барање. Имено, тој побарал фотографија со Мурињо од многу емотивна причина.

„Мојот покоен татко ми рече пред да почине да ве поздрави ако некогаш ве сретнам. Исто така, би ве молел за фотографија додека играте, тој е вашиот најголем обожавател, па затоа ќе ја врамам таа фотографија и ќе му ја поставам на неговиот споменик“.

Мурињо веднаш се согласил, истакнувајќи дека резултатот од натпреварот нема да зависи од тоа дали ја дал фотографијата или не.

Мурињо ги воодушеви сите со овој потег, а видеото од неговиот одговор стана хит на Твитер.

Гола жена со тетоважа на Меси, протестира против управата на Барселона (ВИДЕО)

Поранешната Мис БумБум, Бразилката Сузи Кортез, не крие дека е голема обожавателка на Барселона и дека нејзината голема љубов е Лионел Меси.

Таа често позира со десетката на Меси. Аргентинецот, патем, ја блокира на Инстаграм. Еден од најдобрите фудбалери во историјата е среќно оженет и има три деца.

Овој пат, Сузи направи комплет провокативни фотографии со акцент на слоганот што го држи во рацете, на кој пишува „Бартомеу, оди си!“.

"Ќе продолжам да протестирам за да го извадам Бартомеу од претседателската функција. Тој ќе плати за сите злосторства што ги стори против Меси. Ќе бидам во Барселона во октомври и ќе одржам неколку протести пред Камп Ноу", напиша Сузи.

Vou continuar com os protestos para retirar o mau-caráter Josep Maria Bartomeu do cargo de presidente do @fcbarcelona, ele vai pagar por todos os crimes que cometeu contra Lionel Messi e toda torcida blaugrana. Em outubro estarei na Catalunha para fazer vários protestos em frente ao estádio Camp Nou. #BartomeuOUT #Messi #FCBarcelona #SuzyCortez 🔵🔴 Photo: @gabrielrenne Make @hernandes_vaz sociais para retirar o mau-caráter Josep Maria Bartomeu do cargo de presidente do @fcbarcelona, ele vai pagar por todos os crimes que cometeu contra Lionel Messi e toda torcida blaugrana. Em outubro estarei na Catalunha para fazer vários protestos em frente ao estádio Camp Nou. #BartomeuOUT #Messi #FCBarcelona #SuzyCortez 🔵🔴 Photo: @gabrielrenne Make @hernandes_vaz

A post shared by 𝙎𝙪𝙯𝙮 𝘾𝙤𝙧𝙩𝙚𝙯 (@suzycortezoficial) on

Инаку, оваа Бразилка неодамна го истетовира лицето на Меси над нејзиното меѓуножје.

„Причината поради која го истетовирав Меси е затоа што за време на гостувањето на ТВ реков дека ако ја освои шестата Златна топка, тој ќе добие посебна „почест “од мене“, изјави Сузи во јануари.

притисни ентер