ЧОКОЛАДНА ВАЛЕНТАЈН ТОРТА

Рецепт на Бети и Милена

Потребни состојки:  200 гр. брашно, 250 гр. чоколадо за готвење, 120 гр. путер, 3 јајца, 50 гр. шеќер и 200 гр. фондан.

          Постапка:

          Чоколадото и путерот се топат на пареа.

          Откако ќе се растопат се тргаат на страна.

          Потоа се додаваат: јајцата, брашното и шеќерот.

          Сите состојки се мешаат се додека не се добие хомогена смеса.

          Добиената смеса се става во калап со форма на срце.

          Се пече во загреана рерна 10-15 минути на 180 степени.

          Откако ќе се испече се остава да се излади.

          Се обложува со бел фондан и се декорира со украси од црвен фондан.

притисни ентер