Војаџер 2 повторно истражува во меѓуѕвездениот простор (ВИДЕО)

Големото летало на НАСА повторно собира податоци за науката.Војаџер 2  уште еднаш се појави во меѓуѕвездениот простор , откако се сметаше дека се изгаснал.

На 25 јануари се појави сондата со најдолг стаж, која го истражува меѓуsвездениот простор, а која што во ноември 2018 година не успеа да изврши маневар како што беше предвидено. Како резултат, двата системи останаа подолго од планираното, влечејќи толку многу енергија што Војаџер 2 автоматски ги исклучи инструментите за истражување.

Членовите на мисијата изразија увереност дека можат да го решат проблемот и нивната доверба се исплатеше : научната опрема на Војаџер 2 се врати во погон и работи, објави НАСА.

„Операторите на мисијата известуваат дека Војаџер 2 продолжува да биде стабилна и дека комуникациите меѓу Земјата и вселенското летало се добри“, напиша агенцијата.

„Леталото продолжи со земање податоци за науката и научните тимови сега ја оценуваат состојбата на инструментите по нивното кратко исклучување“.

Војаџер 2 и неговиот близнак, Војаџер 1, започнаа во 1977 година со невидена „голема турнеја“ на надворешниот Сончев систем. Двете вселенски летала спроведоа летови доЈупитер и Сатурн, откривајќи многу податоци за двете најголеми планети на Сончевиот систем. Војаџер 2 потоа го зумираше Уран во 1986 година и Нептун во 1989 година; сондата останува единственото летало што почна со разгледување на овие „ледни џинови“.

Двете вселенско летало сè уште се движат по повеќе од 42 години во вселената, но тие нема да можат да ја продолжат својата пионерска работа засекогаш. Радиоизотопските генератори кои ги напојуваат леталата, најверојатно, ќе бидат исклучени до средината на 2020-тите, соопштија од НАСА.

Војаџер 1 и Војаџер 2 во моментов се на околу 22,2 милијарди километри , односно 13,5 милијарди км од Земјата. Потребни се повеќе од 17 часа за да патува светлина од Земјата до Војаџер 2, што значи дека членовите на тимот на мисијата треба да чекаат ден и половина за да видат дали нивните команди функционираат.

Фото: Ким Кардашијан не размислува на разводот ужива во бикини

Најпознатата американска старлета Ким кардашијан и покрај шпекулациите за нејзиниот развод од познатиот продуцент и музичар Канје Вест ужива на одмор.

Провокативната старлета редовно на социјалните мрежи објавува еготични фотки со кои ги информира фановите за нејзионите дневни активности.

На последната објавена фотка може да се види како Ким во црно бикини ужива на одморот.

Под фотката популарната старлета напишала:

-Ова не е живот, ова е рај!

Зад Ким се гледа гламурозен базен.

Инаку, на почетокот на 2021 година медиумите започнаа да шпекулираат со веста дека Ким Кардашијан и Канје Вест по 7 години се разведуваат.

Рекордно остварување на легендарниот Кире Лазаров

Легендата на европскиот ракомет капитенот на македонската репрезентација Кире Лазаров испиша нова страница во историјата на светскиот ракомет.

Капитенот на Македонија на последниот меч на нашата селекција на Мундијалот во Египет против Белорусија постигна 7 голови и на тој начин стигна до еден неверојатен скор , 500 голови во дресот на репрезентацијата на големите натпреварувања, што е апсолутен рекорд.

Легендарниот Македонец во поразот на нашиот национален тим од Белорусија постигна 7 погодоци и го доби признанието најдобар поединец на средбата.

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов не мрдна со прст за решавање на аерозагадувањето,

    Скопје се гуши, Шилегов ветуваше чист воздух за сите, епилогот низ фотографии покажува дека Скопје се труе.

За цели три години мандат скопскиот градоначалник не мрдна со прст за решавање на проблемот со аерозагадувањето. Пред изборите ветуваше чист воздух за сите. Три години потоа резултатите се запрепастувачки лоши. Нема ниту еден проект за решавање на горливиот проблем, а неговите чекори се фасадерски и несуштински. Скопје цели три години е оставено без капитални проекти и тапка во место. Градоначалникот лажго го загрозува здравјето на скопјани.

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ на Град Скопје

притисни ентер