Легендарниот голман подготвен за нова сериозна функција!!!

Легендарниот шпански голман Икер Касиљас е подготвен за нов голем предизвик во фудбалот.

Долгогодишниот капитен на Реал Мадрид решил да се кандидира за функцијата претседател на Фудбалската федерација на Шпанија, пренесе радиото „Кадена Сер“.

Според наводите Касиљас сака да биде кандидат за претседател на федерацијата на изборите кои треба да се одржат на есен.

Актуелниот голман на португалскиот гигант Порто ќе му биде противкандидат на сегашниот претседател на федерацијата Луис Рубиљалес.  

Славниот голман кој за Кралевите од мадрид одиграл повеќе од 700 меча пред во 2015 година да замине во Порто, во мај минатата година на тренинг доживеа срцев удар.

Касиљас со најтрофејниот клуб во Европа, Реал има освоени три титули во Лигата на шампионите, а со селекцијата на Шпанија два пати бил европски првак, а еднаш Светски шампион.

притисни ентер