Потроши 76 милиони евра , помина 76 дена на клупа , па ја напушти Бундеслигата

Јирген Клинсман поднесе оставка како тренер на берлинска Херта.

Во никој случај не би било посебна вест дека околностите околу оставката не се толку чудни. Германски стручњак го напушти клубот од Бундеслигата по само десет недели,  поточно 76 дена.

Истата сума - 76 милиони евра - ја инвестираше управата на Херта во тимот кога дојде Клинсман. Во зимскиот рок, тие донесоа прилично звучни имиња за реномиран клуб како Херта. Кршистоф Пиштек, Лукас Тусарт, Матеус Кунха и Сантијаго Ескрипар пристигнаа во германската престолнина.

Никој не знае што се случува во Херта, а најавите дадени од тренерот во заминување и клубот се многу спротивни. Додека клубот само кратко извести за оставката на Клинсман, самиот Јирген го напиша долг проштален текст на Феисбук.

"По многу размислување, решив да заминам во пензија. Сакам да им се заблагодарам на сите играчи, навивачи, тренери и персонал во клубот за нивната поддршка и соработка. За мене, овој период беше исклучително возбудлив и Херта како клуб ќе остане во моето срце", се вели во соопштението на Клинсман.

Клинсман ја истакна смената што е направена уште од неговото пристигнување и од моментот кога го презеде тимот, но ја спомена и  недовербата. Тој не прецизираше од каде доаѓа, туку само напиша дека не сите биле доволно вклучени во мисијата за зачувување на статусот на прволигашот Херта. Недостатокот на доверба го оневозможило исполнувањето на неговиот тренерски потенцијал, што исто така резултира со неговата оставка, напиша тој.

Клинсман пристигна на клупата на Херта минатиот ноември кога го замени хрватскиот стручњак Анте Човиќ.

Најчудната епизода на Клинсман во Херта ќе биде особено запаметена по инцидентот со лиценцата. Поточно, кон средината на јануари, пред продолжување на Бундеслигата, Херта имаше расправија со Баерн поради распоредот, а присуството на Клинсман на тој натпревар беше под знак прашалник.

Причината беше бизарна - германскиот тренер заборавил каде ја оставил тренерската лиценца, а Германската фудбалска асоцијација не можела да ги процесира сите потребни документи без тој документ.

притисни ентер