Кинеските научници утврдиле: Пенголин е можен извор на коронавирусот

Мало животно , чие тело е прекриено со лушпи и во Кина се увезува илегално поради месото и лушпите , е можен извор на коронавирусот , утврдиле кинеските научници.

„Најновото откритие ќе биде од големо значење за спречување и контрола на потеклото на вирусот“, се вели на официјалната веб-страница на Универзитетот за земјоделски науки на Јужна Кина, каде било направено истражувањето.

Пенголинот е најтргуван во Азија, иако е заштитен со меѓународен закон. Месото од ова животно се смета за деликатес во земји како Кина, а неговите лушпи се користат во традиционалната медицина, соопшти Светскиот фонд за заштита на природата.

Коронавирусот досега уби 636 луѓе , а заразени се повеќе од 30.000. Епицентарот на епидемијата се верува дека е пазарот во Вухан во центарот на провинцијата Хубеи, каде се продаваат и диви животни.

Геномот на новиот вид коронавирус извлечен од псоријазата одговара на 99 проценти од заразените луѓе, јави кинеската новинска агенција Ксинхуа. Студијата покажа дека пенголинот е „најверојатниот домаќин“ на вирусот.

Но, професорот по ветеринарна медицина на Универзитетот во Хонг Конг, Дирк Фајфер, предупреди дека студијата сè уште не може конечно да потврди дека вирусот го пренеле пенголините.

„Може да извлечете дефинитивни заклучоци само со споредување на распространетоста на (коронавирусот) помеѓу различни видови врз основа на репрезентативни примероци, а овие примероци речиси сигурно не се“, рече Фајфер.

Тим на научници од Универзитетот во Хонг Конг објави дека развил побрз дијагностички метод за откривање на коронавирусот.

„Раното откривање на заразените од коронавирус стана непосреден предизвик во светот поради епидемијата“, велат од универзитетот.

Научниците велат дека новиот уред, со најновата технологија за микрофлуициски чипови, може да го открие вирусот за само 40 минути, во споредба со сегашниот метод на реакција на синџирот на полимераза (PCR), кој трае еден час и половина до три часа.

Студијата, според која што лилјаци се можен извор на коронавирусот, беше објавена во списанието „Nature“, а истражувачите анализираа примероци од седум пациенти со тешка пневмонија. Шест од овие седум пациенти биле работници на пазарот Вухан, каде се појавија првите случаи на коронавирусот во декември. Откриле дека секвенците на геномите што ја одредуваат ДНК на вирусот кај пет пациенти биле скоро идентични (над 99,9% случајност).

Овие секвенци на геном исто така имаат 79,5% сличност со САРС.

притисни ентер