ЖРСМ Транспорт АД-Скопје: Штрајкот на машиновозачите незаконски, просечната плата за декември 47.665,00 денари

ЖРСМ Транспорт АД-Скопје ја известува јавноста дека редовно се исплаќаат платите и надоместоците на вработените.

ЖРСМ Транспорт АД-Скопје ја известува јавноста дека на ден 04.02.2019 година поради незаконскиот штрајк од страна на Машиновозачите предводени од Претседателот на Синдикалната организација НСМПМ – Машиновозачот Душко Чакаровски, на кои за месец Декември 2019 година има исплатено просечна плата со додатоци во износ од 47.665,00 денари, не сообраќаа следните патнички возови и тоа:

–Воз број 601 во 08:05 часот на релација Табановце – Скопје по турнус на работа требал да биде управуван од страна на Машиновозачот Венко Бојаџиски;

–Воз број 601 во 09:15 часот на релација Скопје – Велес по турнус на работа требал да биде управуван од страна на Машиновозачот Венко Бојаџиски;

-Воз број 2080 во 12:10 часот на релација Велес – Скопје по турнус на работа требал да биде управуван од страна на Машиновозачот Венко Бојаџиски;

-Воз број 2081 во 13:20 часот на релација Скопје – Велес по турнус на работа требал да биде управуван од страна на Машиновозачот Венко Бојаџиски;

-Воз број 2082 во 14:24 часот на релација Велес – Скопје по турнус на работа требал да биде управуван од страна на Машиновозачот Венко Бојаџиски;

-Воз број 643 во 14:30 часот на релација Скопје – Битола по турнус на работа требал да биде управуван од страна на Машиновозачот Симо Велиновски;

–Воз број 631 во 16:55 часот на релација Скопје – Гевгелија по турнус на работа требал да биде управуван од страна на Машиновозачот Тони Атанасовски;

-Воз број 644 во 18:27 часот на релација Битола – Скопје по турнус на работа требал да биде управуван од страна на Машиновозачот Влатко Божиновски;

-Воз број 645 во 20:05 часот на релација Скопје – Битола по турнус на работа требал да биде управуван од страна на Машиновозачот Цане Трпчевски, кој по турнус на работа требал да дојде режи од Битола со воз 642;

–Поради тоа што изостанал возот број 643 односно не заминал на релација Скопје – Битола, повратно од Битола –Скопје изостанале возот број 644 во 18:27 часот и возот број 645 на релација Скопје-Битола во 20:05 часот;

-Воз број 651 во 15:24 часот на релација Скопје – Кочани по турнус на работа требал да биде управуван од страна на Машиновозачот Јово Велиновски;

-Воз број 2022 во 16:30 часот на релација Скопје – Табановце по турнус на работа требал да биде управуван од страна на Машиновозачот Радивоје Савов;

-Воз број 2024 во 20:00 часот на релација Скопје – Табановце по турнус на работа требал да биде управуван од страна на Машиновозачот Радивоје Савов;

-Воз број 660 во 16:45 часот на релација Скопје – Кичево по турнус на работа требал да биде управуван од страна на Машиновозачот Драган Стојанов;

-Воз број 2083 во 22:40 часот на релација Скопје – Велес по турнус на работа требал да биде управуван од страна на Машиновозачот Никола Коцевски.

Исто така, истиот ден не сообраќаа следните товарни возови и тоа:

–Кружна во 07:00 часот по турнус на работа требал да биде управуван од страна на Машиновозачот Дејан Цветковски и Помошник Машиновозач Тони Костовски на релација Скопски чвор;

–Воз број 41703 во 05:16 часот по турнус на работа требал да биде управуван од страна на Машиновозачот Алекснадар Вилевски и Помошник Машиновозач Зоран Атанасовски на релација Табановце Граница-Гевгелија;

-Кружна електро во 07:00 часот по турнус на работа требал да биде управуван од страна на Машиновозачот Горанчо Коцевски и Помошник Машиновозач Зоран Велиновски на релација Скопски чвор и релација Табановце Граница – Скопје Југ и обратно;

-Воз број 40623 во 12:08 часот по турнус на работа требал да биде управуван од страна на Машиновозач Марјан Јовевски и Помошник Машиновозач Горан Ѓорѓевиќ на релација Табановце Граница – Гевгелија Граница;

–Kружна 15:00 часот по турнус на работа требал да биде управуван од страна на Машиновозач Даниел Димовски и Помошник Машиновозач Живко Костадинов на релација Скопски чвор;

-Кружна електро во 19:00 часот по турнус на работа требал да биде управуван од страна на Машиновозачот Бобан Андовски и Помошник Машиновозачот Зоран Велиновски на релација Скопски чвор и Табановце Граница – Скопје Југ и обратно;

-Воз број 44707 во 23:01 часот по турнус на работа требал да биде управуван од страна на Помошник Машиновозач Ацо Стојановиќ на релација Табановце Граница – Гевгелија.

ЖРСМ Транспорт АД-Скопје ја известува јавноста дека редовно се исплаќаат платите и надоместоците на вработените.

Железницата како крвоток и битен сегмент во извршувањето на превозот на патниците и стоките во Републиката и надвор од неа е доведен во целосен прекин на железничкиот сообраќакај со што се нанесуваат огромни материјални и нематеријални штети на ЖРСМ Транспорт АД-Скопје, ЈП за железничка инфраструктура на РМ и на целокупното стопанство на РМ.

На крајот напоменуваме дека незаконитиот прекин на работа, односно штрајк, не е организиран согласно ЗРО и Колективниот договор на ЖРСМ Транспорт АД-Скопје и истиот не е предизвикан поради социјален момент или други услови со извршување на работните задачи, туку од лична корист на Машиновозачите кои имаат месечни парични примања во износ за месец Октомври 2019 година во износ 44.955,00 денари, месец Ноември 2019 година во износ 44.070,00 денари и за месец Декември 2019 година во износ 47.665,00 денари.

Во тој контекс Ве известуваме дека платата на Машиновозачите континуирано се зголемува и тоа од 2007 година, па се до денес и тоа со користење на метод на присила, т.е. незаконски прекин на Железничкиот сообраќај во кои тие се главни носители. Во таа насока Ви посочуваме дека платите на другите вработени се драстично помали и тие воопшто не го следат претходниот тренд на зголемување на платите на Машиновозачите.

Со почит,

ЖРСМ Транспорт АД-Скопје

Најдено новороденче на аеродром,сите патнички завршиле во притвор (ВИДЕО)

Катарските власти ги информирале властите во Австралија дека извадиле тринаесет патнички од авион на аеродромот во Доха, каде што им бил извршен детален преглед за да се утврди дали се поврзани со оставањето на новороденче на аеродромот.

Австралија денеска ги осуди катарските власти за соблекување и пребарување на 13 патнички на летот кон Сиднеј кои биле подложени на детален преглед за да се утврди дали се поврзани со раѓањето на тоа бебе.

Патничките на „Катар ервејс“ на летот 908 до Сиднеј биле подложени на детален медицински преглед на аеродромот „Хамад“ во Доха и затоа летот бил одложен.

Еден од патниците рекол дека во авионот слушнале порака во која жените биле повикани да го напуштат авионот.

Австралиското Министерство за надворешни работи ги опиша постапките на катарските власти како несоодветни.

"Инцидентот е многу вознемирувачки и насилен. Никогаш не сум чул за сличен случај во мојот живот. Ние недвосмислено им го пренесовме нашиот став на катарските власти", изјави австралискиот министер за надворешни работи Мариз Пејн, потврдувајќи дека очекува детален извештај од катарските власти оваа недела, за да донесе одлука за следните чекори, објави АП.

По враќањето во Австралија, патничките од Катар заминале во карантин, каде ја добиле целата неопходна медицинска нега и психијатриска помош.

Новороденчето, патем, сè уште не е идентификувано, но е предадено на надлежните медицински и социјални служби, објавиле властите на аеродромот во Доха.

Манекенката Деми Роуз избега од Британија и се сонча на Малдивите (ФОТО)

Кралицата на минијатурните костими за капење, британска манекенка и сензација на Инстаграм, 25-годишната Деми Роуз ужива во топлите зраци на сонцето на Малдивите , откако избега од вечно дождливиот Лондон.

„Полека се навикнувам на островскиот живот“, напиша Деми позирајќи во минијатурно бикини со животински принт, заземајќи стратешка поза (нога пред нога додека стои на прстите) за да изгледа повисоко, а нозете подолги.

Heaven on Earth✨ @lolo_creativ

A post shared by Demi 🌹 (@demirose) on

Сите 15 милиони нејзини следбеници на Инстаграм последниве денови уживаат во објавите на бујната инфлуенсерка Деми Роуз, која се прослави единствено со нејзиниот секси изглед, а влезе во светот на шоу-бизнисот со фактот дека е поранешна девојка на раперот Тајџ, поранешно момче на познатата Кајли Џенер.

- Рајот е состојба на умот! Ве има 15 милиони. Јас сум воодушевена. Никогаш не можев да помислам кога започнав со Инстаграм и кога почнав да позирам на 18 години дека ќе имам таква неверојатна база на обожаватели како што имам сега. Ве ценам и сакам сите. Благодарна сум за вашата поддршка - напиша пресреќната Деми, почестувајќи ги придружниците со фотографии во црно боди од чипка, додека зад неа се гледа бескрајниот океан.

- Вие сте нашиот ангел - е само еден од коментарите на воодушевените обожаватели.

Деми не се обидува да ги сокрие своите бујни облини. Покрај тоа, таа гордо ги покажува во исклучително минијатурните костуми за капење, а понекогаш и без нив.

- Верувам дека сме најубави кога ќе го отфрлиме нашето старо „јас“ и ќе се свртиме кон новото светло - напиша Деми на романтичната фотографија од плажа.

Поголемиот дел од деновите ги поминува на плажа, пловејќи на јахти или релаксирајќи се на отворените базени во одморалиштето Амила на Малдивите, кои се опкружени со природни ресурси и ја кријат од љубопитните погледи.

Таа е секогаш во костим за капење, изложена на сонце, на што му го должи својот тен дури и во средината на есента.

Во сториите на Инстаграм, Деми призна дека овој островски живот ја оставил „без трепки“, алудирајќи дека престанала да става вештачки трепки и дека ужива во годишниот одмор и природата.

Министерот Спасовски е позитивен на коронавирус,има благи симптоми

И покрај строгото почитување на мерките коишто ги превземам за моја лична и заштита на луѓето околу мене од почетокот на пандемијата, вечерва добив позитивен резултат за Ковид 19, напиша на ФБ министерот Оливер Спасовски.

Почитувани, би сакал да ве информирам дека и покрај строгото почитување на мерките коишто ги превземам за моја лична и заштита на луѓето околу мене од почетокот на пандемијата, вечерва добив позитивен резултат за Ковид 19.

Клиничката слика ми е добра, со благи симптоми и веќе сум во домашна самоизолација.

Чувајте сепорача министерот за внатрешни работи во објавата на Фејсбук.

притисни ентер