Русковска за Канал 5 по обвинувањата од Јовановски: Негирам каква било моја поврзаност со корупциска афера

-Дали лицето Вилма Русковска да го пријавам кај обвинителката Вилма Русковска?Каде да го пријавам лицето Вилма Русковска за корупција од 4 милиони евра за кои имам несоборливидокази? –праша Бојан Јовановски на денешното рочиште за „Рекет” .

Тој се обратил до обвинителството, но од таму го посочиле на судот.

Канал 5 ја контактираше обвинителката Русковска. Во телефонски разговор таа ги отфрли обвнинувањата како небулозни.

Јас ги охрабрувам сите кои имаат докази за било кого кој сторил кривично дело веднаш да пријават во полиција, без разлика за кого станува збор, ама со пријавата да ги достават и докази во полиција.Негирам било каква моја поврзаност било каква корупциска афера. – вели обвинителката Вилма Русковска за Канал 5.

Рекорден број новозаболени во Словачка

Словачка денеска забележа најголем број нови инфекции со коронавирус од почетокот на пандемијата - 338.

Словачка е меѓу европските земји со најмал број смртни случаи од ковид-19, но оваа недела расте бројот на пациенти во таа централноевропска земја, како и во остатокот од Европа.

Од почетокот на епидемијата до денеска, имало 7.269 случаи, од кои 3.888 се опоравиле, а 41 лице починало.

Словачка успеа да го спречи ширењето на коронавирусот во мај и јуни кога главно бележеше едноцифрени заразени на ден.

Но, од август, бележи денови со над 100 нови инфекции, а во септември урива рекорди во бројот на нови случаи.

Како одговор на здравствената криза, земјата ги заостри мерките поврзани со носењето маски и собирањето луѓе, но исто така најави дека ќе избегне поголеми карантини како што беше на почетокот на пандемијата.

Во средината на септември, министрите за надворешни работи на Словачка, Словенија, Австрија и Чешка ветија дека ќе ги координираат мерките за да не влијаат негативно на нивната соработка, особено на економската соработка и ветија дека нема повторно да ги затвораат границите.

Маричиќ: Проектот Сузбивање сериозен криминал во Западен Балкан,значаен за реформите во правда

Во рамки на соработката на проектот  Сузбивање сериозен криминал во Западен Балкан – IPA 2019, министерот за правда Бојан Маричиќ денес оствари средба претставници на ЕУ. 

Маричиќ оствари средба со Станислав Пинтар, Резидент ЕУ јавен обвинител Елиса Дибало Резидентниот ЕУ полициски експерт и Мила Станковиќ, Национален правен советник.

Овој проект е ко-финансиран од страна на Европската комисија, владата на Германија и владата на Италија, а се спроведува од страна на GIZ од Германија, CILC од Холандија и Италијанското министерство за внатрешни работи.

Целта на овој проект е да се зајакне одговорот на земјите од Западен Балкан во борбата со сериозниот криминал и тероризам, преку зајакнување на соработката на државите од регионот, но и со ЕУ институциите како Европравда, Европол и други.

На состанокот се разговараше околу процесот на изградба на ефикасна мрежна поврзаност и соработка на државите од Западен Балкан, како и за интероперабилноста на институциите на земјите во регионот со што би се овозможила поефикасна борба против сериозниот криминал.

Воедно, на состанокот се дискутираше и околу значајноста на донесувањето на новиот Закон за меѓународна соработка во кривична материја, кој ќе овозможи поефикасна меѓународна соработка во делот на борбата против криминалот.

Министерот Маричиќ се заблагодари за поддршката овозможена преку проектот и истакна дека сите елементи на владеењето на правото се значајни, но дека борбата против организираниот криминал и корупцијата е можеби најзначаен елемент за Македонија.

Мажите ги глумат своите сопруги:Урнебесен предизвик на ТикТок (ВИДЕО)

На ТикТок се појавија видеа од мажи , кои си ги глумат своите сопруги и партнерки, а видеата ги виделе и насмеале милиони низ целиот свет.

Минатиот месец, корисничка на ТикТок сподели видео во кое нејзиниот сопруг се преправа дека е таа - и го започна трендот.

@marbarboyce

My husband pretending to be me 😂😂💀 THE DEDICATION TO PUT ON MY WORKOUT CLOTHES 💀 ##ItStartsOnTikTok ##WhatsYourPower ##married ##marriage

♬ Monkeys Spinning Monkeys - Kevin MacLeod

Оттогаш, снимката ја погледнале повеќе од 6,8 милиони луѓе, а голем број парови се приклучиле на овој предизвик.

@mammatodd19

I asked if he would impersonate me... I think he may have nailed it 😂🤷🏽‍♀️ ##husbandandwife ##husbandchallenge ##fyp ##hobbylobby ##husbandsoftiktok

♬ original sound - Alexa Webster Todd

Паровите на тој начин хумористично ги откриваат навиките на своите партнери, додека, судејќи според снимките, добро се забавуваат.

@natmulkey

fiancé pretends to be me. ##gayticktok ##beingmypartner ##imtiredletsgotobed ##foryoupage

♬ original sound - Nat Mulkey

Некои од нив навистина се потрудиле.

@thewifeee

I asked him to impersonate me....I think he has been waiting for this moment. ##fyp ##facebook

♬ original sound - Thewifeee

„Можам да го гледам ова цел ден“, „Најдобриот дел се сопругите,кои хистерично се смеат за време на снимањето. Тоа ме направи среќен затоа што може да се видат како се забавуваат“, се само дел од реакциите.

@carsonbuck

@baileyduncan52 pretending to be me for a day ##beingmywifefor24hrs ##fyp ##foryou

♬ original sound - Carson
@lbhill

##coupleschallenge ##husbandactinglikewife ##husbandwife ##fyp ##foryou acting like my wife

♬ original sound - LB Hill
@haleywritemoore

Pretending to be me.... ##fyp ##foryoupage ##foryou ##lgbtq ##lesbian ##queer ##gay ##lesbiancouple ##girlfriend ##GetTheLook

♬ original sound - Haley Rose Moore
@yvettepeterson

Asked my husband to pretend to be me. I guess I leave my shoes everywhere 😂 ##MillennialsOfTikTok ##DidYouKnow ##couplesoftiktokchallenge

♬ original sound - Yvette Peterson
притисни ентер