Вечерва гостин во „Само вистина“ ќе биде Слободан Богоески

Дами и господа, среда е среќен и уште еден ден за вашата и наша „Само вистина“. 

Вечерва жешкото столче е резервирано за човекот кој што жареше и палеше, поранешниот прв човек на службата за државна безбедност, Слободан Богоески.

Шеф на тајната полиција од 91-ва до 97-ма, познат и како еден од „осуммината“ од МВР, за него се смета дека сеуште има силни врски со деловниот свет, но може ли да ни каже до каде е ревизијата на предметите со „монтираните“ случаи од „поранешниот режим“?

Каков е неговиот став, има ли надеж за судството и за обвинителството, или „Прибе“ ќе си остане само на хартија?

До каде е разврската на случајот „Маџар телеком“?

Ќе ни открие ли дали во своите архиви чува документи или информации кои што може да компромитираат некој политичар?

Дали „прокуристот“ Бојан 13-ка има капацитет да биде главата на „Рекетот“ или можеби друг „октопод“ се крие зад обвинетите?

Дали смета дека новиот закон за обвинителство ќе донесе напредок во човековите права и слободи?

Власта е сигруна во победа, опозицијата вели „победуваме ние“, дали за Богоески ќе има место за трета опција на 12-ти Април или за разбивање на македонската црно-бела политичка сцена, неопходен ќе биде странски булдожер ?

„Јавната соба“ соба навистина стана јавна, но дали органите на власт имаат капацитет да откриваат вакви случаи или и во ерата на интернетот – „допрениот глас“ е единствениот извор на информации?

И вечерва на единственото место резервирано за вистината на човекот „алфа и омега“ во државната безбедност Слободан Богоески, во „Само вистина“ на Канал 5 телевизија.

Лукашенко ненадејно положи заклетва за претседател

Александар Лукашенко денеска ненадејно положи заклетва за нов претседателски мандат, без најава, според државната новинска агенција Белта.

Церемонијата на заклетвата, која што била најавувана како голем настан во претходните мандати, се одржа по контроверзните резултати од изборите на 9 август.

Белта наведува дека Лукашенко ја положил десната рака на копијата на Уставот и дека положил заклетва, додека неколку стотици луѓе присуствувале на церемонијата.

Белорусија може да се соочи со санкции од Европската унија и САД, поради спорните избори и остриот одговор на безбедносниот систем на протестите.

Истражителот на ООН за човекови права, Анаис Марин, минатата недела рече дека повеќе од 10.000 лица се уапсени по изборите, додека има повеќе од 500 пријави за тортура.

Лукашенко, кој владее со Белорусија со цврста рака од 1994 година, тврди дека победил со 80 проценти од гласовите, додека опозицијата тврди дека изборите биле украдени и дека победила Светлана Тихановскаја.

Од објавувањето на изборните резултати, илјадници Белоруси протестираат против владата на Александар Лукашенко, кој уапси неколку големи ривали пред изборите, додека повеќето преостанати лидери на опозицијата беа уапсени или принудени да ја напуштат земјата по изборите.

Светлана Тихановскаја, шеф на опозицискиот координативен совет, е во егзил во Литванија.

Голема рација во Германија прoтив вработувања со лажни документи во месната индустрија

Повеќе од 800 полицајци денеска извршија рации во 60 згради и домови во пет држави. 

Оваа огромна координирана рација е извршена како дел од истрагата за криумчарење странци кои работат во германската индустрија за пакување месо, пренесува „Политико“.

Aкцијата, рече полицијата, била насочена кон „структура изградена од неколку агенции за привремено вработување“. Се проценува дека најмалку 82 лица биле прошверцувани во Германија на овој начин во последните шест месеци.

Во полициското соопштение се вели дека се идентификувани повеќе од 20 лица осомничени дека работеле незаконски со помош на фалсификувани документи, од кои некои лажно се претставувале како студенти.

Шефот на полицијата Роми Теве рече дека употребата на фалсификувани документи е „широко распространета“ во централна Германија, при што странските работници се „сурово експлоатирани“.

„Федералната полиција и судските органи на Саксонија преземаат решителни мерки против ова“, додаде Tевe.

Истрагата се фокусира на 10 осомничени на возраст од 41 до 56 години. Тоа се Полјаци, Германци и Украинци, објави полицијата.

Условите во германската месна индустрија го привлече вниманието на јавноста во јуни, кога беше откриено дека во една ваква фабрика во Гутерсло има заразено повеќе од 1.500 работници со коронавирус, што, пак, резултираше со карантин на локално ниво.

Затоа, од 1 јануари следната година, ќе стапи на сила нов закон со кој построго се регулираат безбедносните и здравствените услови во индустријата за преработка и пакување месо, објави „Политико“.

Рекорден број заразени во Шкотска,забрането одење на гости

Во Шкотска, во последните 24 часа се пријавени 486 нови случаи на коронавирус, што е најголем дневен број на нови инфекции од почетокот на пандемијата.

Шкотската премиерка Никола Старџен рече дека овие бројки се загрижувачки и нагласи дека токму поради оваа причина се воведени новите ограничувачки мерки. Таа истакна дека сега се тестираат многу повеќе луѓе отколку на врвот на пандемијата на почетокот на годината, пишува Би-Би-Си.

На жителите на Шкотска од денес им е забрането да посетуваат туѓи домови.

притисни ентер