Богданка Кузеска: СДСМ стави крај на насилството врз новинарите и обезбеди слобода на медиумите, потврдено од ПССЕ

Враќањето на слободата и демократијата во земјава како еден од главните приоритети на Социјалдемократскиот сојуз е признат и поддржан од целиот свет.

Најновиот извештај на Парламентарното Собрание на Советот на Европа потврдува дека од 2018 Република Македонија се издвојува од другите земји на поранешна Југославија преку намален притисок и гонење на новинарите.

Во извештајот на Парламентарното Собрание на Советот на Европа се нагласува ситуацијата во Македонија во 2017 година, кога новинари беа претепани додека покриваа демонстрации пред парламентот.

Како и дека вкупно на 21 новинар им биле упатени закани или им било попречено известувањето ОД местото на настанот.

Во извештајот е нотирано дека поранешниот лидер на партијата ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски ги опишал своите противници како предавници, покрај серијата напади врз медиумите во февруари 2017 година.

СДСМ и владата којашто ја предводи, успеа да стави крај на насилството врз новинарите и да обезбеди слобода на медиумите.

Денес, заложбите на СДСМ за слободни медиуми се потврдуваат.

Додека 11 години не смееше да се зборува, имавме заробени институции, медиуми и загрозени човекови права, поделби и етнички тензии, денес живееме во слободна држава.

Напредокот што го постигнува нашата држава во делот на медиумските слободи, јасно ја покажува нашата заложба за слободни, професионални и независни медиуми.

Слободата на медиумите за нас е врвен приоритет и ќе продолжиме посветено да ја обезбедуваме на сите нивоа.

Реформите мора да продолжат во интерес на државата, медиумите и граѓаните.

Прес-конференција на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ

Голема рација во Германија прoтив вработувања со лажни документи во месната индустрија

Повеќе од 800 полицајци денеска извршија рации во 60 згради и домови во пет држави. 

Оваа огромна координирана рација е извршена како дел од истрагата за криумчарење странци кои работат во германската индустрија за пакување месо, пренесува „Политико“.

Aкцијата, рече полицијата, била насочена кон „структура изградена од неколку агенции за привремено вработување“. Се проценува дека најмалку 82 лица биле прошверцувани во Германија на овој начин во последните шест месеци.

Во полициското соопштение се вели дека се идентификувани повеќе од 20 лица осомничени дека работеле незаконски со помош на фалсификувани документи, од кои некои лажно се претставувале како студенти.

Шефот на полицијата Роми Теве рече дека употребата на фалсификувани документи е „широко распространета“ во централна Германија, при што странските работници се „сурово експлоатирани“.

„Федералната полиција и судските органи на Саксонија преземаат решителни мерки против ова“, додаде Tевe.

Истрагата се фокусира на 10 осомничени на возраст од 41 до 56 години. Тоа се Полјаци, Германци и Украинци, објави полицијата.

Условите во германската месна индустрија го привлече вниманието на јавноста во јуни, кога беше откриено дека во една ваква фабрика во Гутерсло има заразено повеќе од 1.500 работници со коронавирус, што, пак, резултираше со карантин на локално ниво.

Затоа, од 1 јануари следната година, ќе стапи на сила нов закон со кој построго се регулираат безбедносните и здравствените услови во индустријата за преработка и пакување месо, објави „Политико“.

Рекорден број заразени во Шкотска,забрането одење на гости

Во Шкотска, во последните 24 часа се пријавени 486 нови случаи на коронавирус, што е најголем дневен број на нови инфекции од почетокот на пандемијата.

Шкотската премиерка Никола Старџен рече дека овие бројки се загрижувачки и нагласи дека токму поради оваа причина се воведени новите ограничувачки мерки. Таа истакна дека сега се тестираат многу повеќе луѓе отколку на врвот на пандемијата на почетокот на годината, пишува Би-Би-Си.

На жителите на Шкотска од денес им е забрането да посетуваат туѓи домови.

Заев упати писмо со честитки по повод јубилејот 1000 години од основањето на Бигорскиот манастир

Во своето 1000-годишно црковно живеење манастирот сведочи за многу историски премрежија, но и за незапирливоста на богатиот духовен живот.

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев испрати писмо со честитки до епископот Антаниски г. Партениј, и игумен на Бигорскиот манастир „Св. Јован Крстител", по повод исклучителниот јубилеј - 1000-години од основањето на Бигорскиот манастир „Св. Јован Крстител".

Премиерот Заев во писмото истакнува дека Бигорскиот манастир, како што е општо познат, со своето милениумско постоење е врежан во меморијата не само на македонскиот народ, туку со своето значење и убавина е значаен дел на светското културно наследство.

Во своето 1000-годишно црковно живеење манастирот сведочи за многу историски премрежија, но и за незапирливоста на богатиот духовен живот, пишува во писмото до епископот Антаниски г. Партениј, претседателот на Владата Заев.

„Бигорскиот манастир и денес е вруток на духовноста од каде излегуваат монаси кои го продолжуваат црковниот живот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија. Воедно сакам да ја искажам мојата восхит за активностите кои Вие како игумен, и бигорската обител, ја спроведувате помагајќи им и пружајќи им прибежиште на сите кои се во нужда и неволја", се вели во писмото на премиерот Заев со кое до епископот Антаниски г. Партениј, и игумен на Бигорскиот манастир „Св. Јован Крстител", упатува честитки по повод исклучителниот јубилеј - 1000-години од основањето на Бигорскиот манастир „Св. Јован Крстител", стои во соопштението од Влада на РМ.

притисни ентер