Фото: НБА лигата го менува логото во чест на трагично загинатиот Коби Брајант!?

По трагичното загинување во хеликоптерска несреќа на легендарниот кошаркар Коби Брајант во САД започна голема акција преку социјалните мрежи,акција која се претвори во петиција за промена на логото на НБА лигата.

Само една објава на Канаѓанецот Никијара Могтејдер предизвика општ хаос на социјалните  мрежи. 16 годишниот Никијара отвори петиција за промена на логото на НБА од сегашното со ликот на Џери Вест во лого со ликот на еден од најдобрите кошаркари во историјата  трагично загинатиот Коби Брајант.

Никој не очекувал дека оваа негова петиција за само 24 часа ќе биде потпишана од повеќе од 250 000 луѓе. Поради сето ова реагирало и раководството на НБА лигата.

Според поедини информации од Америка, раководството на најсилната светска кошаркарска лига веќе го разгледува овој предлог.

Последен пат логото на НБА е сменето во 1969 година поради што многумина сметаат дека сега е вистинско време за нова промена.Самиот Џери Вест кој е на сегашното лого на НБА во неколку свои интервјуа истакнал дека не сакал да биде на официјалното лого на лигата. 

На социјалните мрежи веќе се појавија и многу предлози за изгледот на новото лого на НБА.

притисни ентер