После подолго време, американско летало ќе превезува луѓе во вселената

Компанијата „Спејс Екс“ планира на пролет да прати двајца астронаути во вселената.

Тоа воедно ќе биде и прво американско вселенско летало кое ќе носи астронаути на НАСА од кога „спејс-шатл“ програмата е запрена во 2011 година.

Даг Харли и Боб Бенкен ќе се најдат во леталото „Кру дрегон“ од компанијата „Спејс Екс“ а нивниот лет многумина го опишуваат како почеток на нова ера во американското истражување на вселената.

Освен тоа, тоа ќе биде и прв пат вселенско летало од приватна компанија да пренесува луѓе.

“Боб и јас бевме доволно среќни да не одберат. Додека се приближуваме до лансирањето, прилично сме возбудени. Се повеќе време поминуваме во Калифорнија, затоа што таму се обавува најголемата работа во врска со „Кру дрегон“, рекол Даг.

За време на подготовките, ги поминале сите процедури во итни случаеви, се увежбале на механизмите на леталото и ги испробале новите одела.

Двата астронаути за летот се одбрани во 2018 година. Извршниот директор на „Спејс Екс“ очекува дека Бенкен и Харли ќе ги прати на Меѓународната вселенска станица во април, мај или јуни.

Фото: Јелена Карлеуша во провокативен фустан на роденденот на Наташа Беквалац

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја.

Пејачката Наташа Беквалац синоќа го прослави својот 40ти роденден на својот имот, каде освен нејзиното семејство и пријателите, на нејзината веселба присуствуваа и колегите од естрадата.

Јелена Карлеуша и беше гостинка на Наташа, а на роденденот пристигна во многу провокативно изјадание.

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја. Поточно во фустан кој привлекува многу внимание.

Британија: И понатаму повеќе од 6.000 заразени на дневно ниво

Во Велика Британија се забележани 6.042 нови случаи на Ковид-19, од чии последици починале 34 лица.

Во Велика Британија од почетокот на пандемијата со коронавирусот се заразиле 429.277 луѓе, додека од последиците на заразата до сега починале 41.971 пациент, пишува „Гардијан“.

Во петок во Велика Британија е пријавен нов рекорден број на заразени во еден ден- 6.874, додека претходниот рекорд е забележан во четврток, кога коронавирус е потврден кај 6.643 лица.

Бела ноќ по 16-ти пат се одржува во Скопје

Културната манифестација бела ноќ, која веќе прерасна во традиција, по 16-ти пат, денеска  се одржува во Скопје.

Централниот настан скопските евергрини вечерва е пред спортскиот центар Борис Трајковски каде настапуваат повеќе естрадни уметници.

Влезниците за „скопските евергрини“ пред СРЦ Борис Трајковски и концертот на платото пред МКЦ, се бесплатни.

Со почитување на мерките и препораките на министерството за здравство и Град Скопје за заштита од пандемијата од коронавирусот, настаните од белата ноќ денеска почнаа од 19:00 часот и ќе траат до полноќ, а и работното време на локалите нема да биде продолжено после 24:00 часот, нешто што беше вообичаено за минатите -бели ноќи.

притисни ентер