Купил автомобил за 3 милиони долари , но нема да го вози (ФОТО)

Новата  Corvette 8 Stingray започнува со производство во февруари, а од март почнува доставувањето на возилата на новите сопственици.

На традиционалната аукција во американскиот град Скотсдејл, најновата Corvette C8 Stingray е продадена за 3 милиони долари, иако нејзината пазарна вредност има почетна цена од 60.000 американски долари.

Гордиот купувач е Рик Хендрик, извршен директор на групацијата „Хендрик Аутомотив Груп“, кој изјави дека воопшто нема да го вози овој автомобил, пренесува Auto Bild.

Тој одлучи да ја изложи новата Corvette Stingray во просторот на Хендрик Херитиџ центар во Шарлот, каде има уште 120 примероци од иконите на американската автомобилска индустрија.

Интересно е, слична изложба има Фернандо Алонсо, познатиот возач на Формула 1, кој ги чува во својот приватен музеј сите автомобили во кои се натпреварувал . Тоа дури и претставува клаузула во неговиот договор.

Auto Bild известува дека музејот на Хендрик се стекнал со култен статус меѓу американските љубители на автомобили, бидејќи во него се сместени „Корвети“ управувани од кралот Леополд III од Белгија, пејачот Рој Орбисон, како и поранешниот претседател на Мексико, Густаво Дијас Ордас.

Во Србија 81 новозаразани, едно лице починало од корона

Во последните 24 часа, здравствените власти во Србија, откако анализирале 7466 тестирани примероци, пријавиле нови 81 заразени и еден смртен случај од последиците на ковид-19.

Според српското Министерство за здравство, 315 пациенти биле хоспитализирани, а 22 пациенти се на интензивна нега и респиратори.

Досега се регистрирани вкупно 33.080 пациенти меѓу 1.092.359 тестирани, а од почетокот на епидемијата на 6 март, 744 лица починале како резултат на инфекција со коронавирус, што ја одржува сегашната стапка на смртност на 2,25 проценти.

Според епидемиолошките податоци, за три недели од почетокот на учебната година, вкупно 60 ученици биле заразени со коронавирус, што, според министерот за образование, Младен Сарчевиќ, е многу мал процент со оглед на фактот дека во Србија има околу 850 000 ученици.

Од петокот, на 18 септември, во Србија се во сила засилени епидемиолошки мерки за надзор, кои вклучуваат регистрација на сите граѓани што се враќаат од странство во електронскиот систем за е-здравство, со цел да се реагира што е можно побрзо во случај на симптоми на коронавирус за време на периодот на инкубација.

Според Кризниот штаб, досега се вратиле повеќе од 25.000 српски државјани, во земјата по одморите во Црна Гора, Хрватска, Босна и Херцеговина и Албанија, како и од други земји.

ID.3 на Фолксваген стана реалност (ФОТО)

Брендот Фолксваген премина во третото главно поглавје од стратешко значење во историјата, а по Буба и Голф, влегува во нова ера на подвижност и претставува целосно електрична верзија.

Првиот модел од серијата електрични возила МЕБ е неутрален во однос на емисијата на СО2, е целосно мрежен и дозволува електрични опсези до 549 км.

ID.3 е првиот Фолксваген што се базира на ново развиена модуларна електрична платформа позната под кратенката МЕБ. Овој погон е оптимизиран во областа на батеријата за да се постигне максимален опсег со најмалку трошоци.

ID.3 и визуелно сигнализира дека тоа е многу повеќе од обичен нов модел. Надворешните димензии можат да се споредат со димензиите на моделот Golf, додека внатрешноста нуди простор од супериорна класа.

Концептот на внатрешен отворен простор ID.3 нуди изненадувачки простор и, благодарение на чувството за пониска средна класа, поставува нови стандарди во компактната класа, но не на штета на багажникот од 385 литри.

ID.3 комуницира со возачот и околината. Покрај дигиталниот кокпит, најголема новина е новоразвиениот, централно позициониран екран на допир со дијагонала на екранот од 10 инчи,што му ги обезбедува на возачот сите важни информации. Исто така, постои интелигентна контрола на говорни команди со нормален говор.

Функциите на системот за поддршка се поддржани од повеќенаменска камера на шофершајбната што препознава и сообраќајни знаци.

Удобноста и безбедносните се карактеристики на моделот ID.3 што вклучуваат, меѓу другото, „Предна помош“ со функција за сопирање во итни случаи на Сити и систем за препознавање пешаци, поддршка за одржување лента „Помош за лента“, „Страничен асистент“, „Паркинг помош“ вклучувајќи камера за возење во рикверц и систем за пристап без клучеви („Kessy Advanced“) со осветлени рачки на вратите.

Експлодира цистерна во Нигерија,23 загинати (Вознемирувачко видео)

Дваесет и три лица, меѓу кои и деца, загинаа кога камион цистерна со нафта се преврте и експлодира недалеку од автобуска станица во централна Нигерија, соопштија службите за итни случаи.

Меѓу жртвите има и вработени и студенти на државниот политехнички универзитет Коги во централниот град Локоџи, лоциран во близина на местото на несреќата, соопшти федералната агенција за безбедност на патиштата. Убиено е и петчлено семејство и деца на училишна возраст.

Четири жртви „изгореа до непрепознавање“.

Засега не е позната причината за несреќата, иако првите откритија од истрагата укажуваат на можен дефект на сопирачките.Пожарот по експлозијата зафатил уште девет возила.

Во Нигерија, честите сообраќајни несреќи се предизвикани од лошата состојба на патиштата и на возилата, прекумерната брзина и возењето под дејство на алкохол.

Во јуни 2018 година, 11 лица загинаа, а 54 возила се запалија кога се преврте цистерна со нафта во Лагос.

притисни ентер