Технологиите што ќе ја одбележат 2020.

Во последните десет години научивме дека технологијата управува со нашите животи , а тоа нема да се промени ниту во наредната.

Во последниве години, Амазон, Епл и Гугл активно водеа битка за да станат задолжителни во нашите домови.

Нивните виртуелни асистенти Алекса, Асистент на Гугл и Сири презедоа контрола над сè, од паметните звучници паметни светилки и правосмукалки.

Но, минатиот декември имаше примирје меѓу најголемите конкуренти во оваа трка и беше донесена одлука дека во иднина ќе работат на правење паметни производи во домовите што е можно покомпатибилни едни со други. Едноставно кажано, ако купите паметна сијалица, таа ќе работи совршено со сите три оперативни системи, намалувајќи ги компликациите што се поврзани со поврзувањето на одделни уреди. Ќе дојде време кога нашите домови ќе станат целосно и вистински паметни.

Во текот на 2019 година, 5G стана распространет низ светот, а индустријата полека почна да се префрла на технологија која овозможува супер брз трансфер на податоци, со која може да се преземе цел филм за само секунди. Сепак, брзиот интернет што го очекувавме не пристигна доволно брзо.

Тоа ќе се промени во 2020 година. Ова првенствено се должи на поддршката од 5G што ќе биде достапна на поголем број уреди. Samsung веќе започна со поддршка, а Apple се очекува да го лансира својот прв компатибилен 5G уред во 2020 година.

Се разбира, она што е исклучително важно е намалувањето на латентноста или времето што е потребно за уредите да комуницираат едни со други. Ова ќе биде од големо значење за уредите од следната генерација како роботи, автономни возила и беспилотни летала.

На пример, ако вашиот автомобил и друг автомобил имаат поддршка од 5G, тие можат да комуницираат едни со други, сигнализирајќи сопирање или стартување, што во моментов е една од најголемите пречки за правење целосно автономни автомобили.

„Епл“ одамна е доминантна сила на пазарот што се носи со технологијата, но тоа полека се менува и води кон поголема креативност и иновација.

Apple Watch го надмина само употребувањето како додаток на телефонот и фокусот се префрли на следење на здравјето на корисниците, при што нивните AirPods лансираат нов бран на Bluetooth слушалки.

Сега Xiaomi, Samsung и Huawei се во игра, со тоа што Google неодамна го презеде Fitbit, што значи дека тие исто така се натпреваруваат со Apple.

Информациите во индустријата оваа година би можеле да се поделат во две насоки: слушалки кои го следат здравјето на корисниците и слушалките кои служат како поевтина, но не и полоша, верзија на слушен апарат.

„Идејата за подобрување на слухот и како другите нè слушаат е навистина интересна“, вели аналитичарот на Форестер, Френк Гилет.

Стримингот несомнено ќе биде еден од лајтмотивите на 2020 година, и ова стана кристално јасно уште во минатата година.

Нетфликс беше најгледаната видео услуга во САД во 2019 година, при што луѓето трошат во просек 23 минути на ден за нивната содржина. Поточно, четвртина од времето што го трошиме на дигитални уреди беше потрошено на гледање на дигитални видео содржини, што вклучува време поминато на апликации и веб-прелистувачи.

Но, популарноста на Netflix значително ќе се намали како резултат на конкуренцијата од Дизни Плус, HBO Max и Apple TV Plus.

Додавајќи го сето тоа и сето она што се случува со стримингот на видео игри, можеме да зборуваме за вистинска револуција во стримингот.

Втор „SPEECH4INCLUSION" за инклузивно образование

Во организација на Фондацијата за образовни и културни иницијативи  „Чекор по чекор" денеска ќе биде одржано второто издание на инспиративниот настан за инклузивно образование „Speech4Inclusion".

Второто издание на "Speech4Inclusion", како што информираат организаторите, е по повод завршувањето на проектот „Инклузивни партнерства во заедниците", како и Светскиот ден на социјалната правда.

На настанот, соопштуваат организаторите, своите кратки инспиративни приказни за инклузивното образование и општество ќе ги споделат еминентни практичари, активисти, родители и ученици.

Проектот „Инклузивни партнерства во заедниците" ја поддржува инклузијата во образованието и процесот на вработување преку достапни локални услуги дизајнирани по мерка на децата и младите со опреченост.

Овој проект го спроведува Фондацијата за образовни и културни иницијативи „Чекор по чекор" со поддршка од Европската Унија. /МИА

Дневен хороскоп за 20. февруари 2020 година

Дневен хороскоп за четврток , 20. февруари 2020 година. 

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Како што ќе минува денот , ќе забележите дека драгата личност станува се повеќе чувствителна. Бидете внимателни.

Кариера

Посакувате уште поголеми признанија од оние што неодамна ги добивте. Би било добро да сте малку поскромни.

Здравје и совет

Треба повеќе да се рекреирате.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Вашата најдрага личност ќе очекува повеќе нежност , а слична потреба ќе имате и вие. Треба само да почнете.

Кариера

Пред вас се нови можности , кои се уште не се отворени целосно , но ги насетувате.

Здравје и совет

Служете се со интуицијата.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Нема да знаете што најдобро да направите , односно како да се поставите. Единствен вистинским патоказ е вашето срце.

Кариера

Уште подобро ќе соработувате со луѓето на работното место. Ќе ви оди од рака секој проект , па дури и оној што сте мислеле дека е тежок.

Здравје и совет

Бидете подготвени на соработка.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Во текот на денот ќе имате се поголема потреба да се затворите меѓу четирите ѕида на домот. Веројатно нема да излезете на забава.

Кариера

Би сакале нешто да предложите , но не сте сигурни како ќе биде прифатено. Ќе ја тестирате идејата врз најблискиот колега.

Здравје и совет

Имате право на одмор.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Ќе се вклучите во мрежата на весели луѓе , кои се подготвени се да споделуваат со другите. Тоа ќе ви биде полн погодок.

Кариера

Сакате да се пошегувате со колегите . Денеска ќе направите мала сцена , но никој нема да ви замери.

Здравје и совет

Добро е што не ги комплицирате работите.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Ќе успеете да најдете заеднички јазик со саканата личност или со онаа која ви се допаѓа. Ќе бидете поопуштени.

Кариера

Денеска ќе треба малку да излезете од сенка и да поработите на еден деловен договор. Ќе бидете внимателни.

Здравје и совет

Читајте меѓу редови.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Можеби ќе бидете доста романтични или на саканата личност ќе и предложите одење на забава. Немојте да се срамите.

Кариера

Подготвеноста да попуштите не е вашата типична особина , но денеска ќе бидете такви. Но , и тоа ќе биде на место.

Здравје и совет

Бидете она што сте.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Веројатно денеска малку повеќе ќе поработите на вашиот сексуален живот , а на партнерот ќе му биде мило.

Кариера

Ќе почнете се подобро да се поврзувате со луѓето , а ќе се надоврзат и покани и повици за работа во други региони.

Здравје и совет

Прошетајте се на воздух.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Оние кои некого освојуваат денеска ќе знаат да изберат вистински зборови за да дојдат до саканата цел. Ќе бидат искрени.

Кариера

Малку повеќе дипломатија и толеранција би ви заштедило маки и непотребен напор на работата.

Здравје и совет

Ќе бидете меланхолични.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Сериозните теми ќе успеете да ги тргнете со помош на духовита конверзација. Другата страна ќе нема забелешки.

Кариера

Ќе дојде до уште подобра соработка со колегите. Ќе успеете да ги прилагодите различните идеи и мислења.

Здравје и совет

Не се натпреварувајте.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Веројатно вечерва ќе излезете и убаво ќе си поминете во добро друштво. Не останувајте дома.

Кариера

Со мали чекори може да стигнете до значајна цел исто како и со големи чекори. Затоа несе грижете ако напредокот е постапен.

Здравје и совет

Прошетајте се на воздух.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Некои ќе чувствуваат се поголема поврзаност со личност со која работат. Ќе ги интересира што би можело од тоа да произлезе.

Кариера

Вашите колеги и соработниците ќе ги прифатат идеите што им ги нудите. затоа ќе бидете многу задоволни.

Здравје и совет

Верувајте во подобри денови.

Над 2 000 луѓе починаа од коронавирусот , заболени има во 28 држави

Коронавирусот се рашири низ целиот свет откако првиот случај во Кина беше откриен во декември, а до денес, најмалку 2.000 луѓе починаа, додека над 75.000 се заразени.

Си-Ен-Ен известува дека најмалку 28 потврдени случаи се пријавени во 28 земји, а повеќе од половина од случаите се пријавени на крузерот  „ Diamond Princess “ чии патници се во карантин.

Досега починаа шест лица надвор од Кина, две во Хонг Конг и во Иран и по едно во Јапонија, Тајван, Франција и на Филипините.

Еве го списокот на заразени:

Австралија - најмалку 15 заразени

Белгија - најмалку 1 заразен

Откако девет повратници од Вухан пристигнаа во Белгија, еден од нив беше потврден дека има коронавирус.

Камбоџа - најмалку 1 заразен

Канада - најмалку 8 заразени

Египет - најмалку 1 заразен

Финска - најмалку 1 заразен

Франција - најмалку 12 заразени, 1 мртва

Француски турист почина во Франција. Тоа е прва смрт од коронавирус во Европа.

Германија - најмалку 16 заразени

Хонг Конг - најмалку 62 заразени, 2 мртви

39-годишник и 70-годишник починале од коронавирусот во Хонг Конг.

Индија - најмалку 3 заразени

Италија - најмалку 3 заразени

Јапонија - најмалку 68 случаи, 1 смртен случај плус 454 заразени на крузер

Една 80-годишна жена почина од коронавирусот.

Макао - најмалку 10 заразени

Малезија - Најмалку 22 заразени

Непал - Најмалку 1 заразен

Филипини - Најмалку 3 заразени, 1 смртен случај

Почина 60-годишна жена, која потекнува од Вухан.

Русија - најмалку 2 заразени

Сингапур - најмалку 81 заразен

Јужна Кореја - најмалку 46 заразени

Шпанија - најмалку 2 заразени

Шри Ланка - најмалку 1 заразен

Шведска - Најмалку 1 заразен

Тајван - Најмалку 22 заразени, 1 починат

Тајланд - најмалку 35 заразени

Обединети Арапски Емирати - најмалку 9 заразени

Велика Британија - најмалку 9 заразени

САД - најмалку 15 заразени

Виетнам - најмалку 16 заразени

Иран- најмалку 2 заразени , двајца починати денеска.

притисни ентер