Општина Гостивар ја отфрлува како неоснована реакцијата на КК „Гостивар"

​Општина Гостивар ја отфрлува како неоснована реакцијата на Кошаркарскиот клуб "Гостивар" дека наводно има намера да одвои 4 милиони денари за еден спортски клуб од вкупно 9,2 милиони денари наменети за таа цел.

"Согласно најновите објави на комисиите за 21 седница на Советот на Општина Гостивар во чиј предлог од предвидени 9,2 милиони денари, 4 милиони се предвидени за еден субјект, а остатокот за сите останати спортски субјекти во Гостивар", се вели меѓу другото во нивната реакција.

Во полза на вистината, мора да појасниме дека вчера се пратени до советницките материјалите за наредната седница на Советот, закажана за 30.01.2020 год. меѓу кои и дневниот ред на состаноците на Комисиите.

Како што може да се види и од документот подолу, на дневен ред на Коисијата за финансии и ЛЕР има предлог-одлука за доделување на финансиски средства на ФК "Гостивар" без да се наведе износот.

Доколку од КК "Гостивар" имаат сознанија дека од Фудбалскиот клуб "Гостивар" поднеле Барање за доделување на 4 милиони денари, па затоа реагираат, тоа се коси токму со она што го велат "Со целосна почит кон сите спортски клубови од Гостивар, реакцијата не е насочена кон нив, туку кон функционерите кои имаат обврска должноста да ја спроведуваат согласно законот и актите на локалната самоуправа".

Комисијата и општинските служби ќе го разгледаат барањето, а соодветна Одлука ќе донесе Советот на Општината, која понатаму ќе треба да ја спроведе Градоначланикот. Фактички се ќе биде токму согласно законот и актите на локалната самоуправа. Но, притоа ќе се земе во предвид вкупниот фонд наменет за таа цел, како и нивото на натпреварување, но секако и фактот кои спортски клубови се приватни, а кои со одлука на Советот се под чадорот на Општината.

Служба за информирање на Општина Гостивар

Фото: Јелена Карлеуша во провокативен фустан на роденденот на Наташа Беквалац

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја.

Пејачката Наташа Беквалац синоќа го прослави својот 40ти роденден на својот имот, каде освен нејзиното семејство и пријателите, на нејзината веселба присуствуваа и колегите од естрадата.

Јелена Карлеуша и беше гостинка на Наташа, а на роденденот пристигна во многу провокативно изјадание.

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја. Поточно во фустан кој привлекува многу внимание.

Британија: И понатаму повеќе од 6.000 заразени на дневно ниво

Во Велика Британија се забележани 6.042 нови случаи на Ковид-19, од чии последици починале 34 лица.

Во Велика Британија од почетокот на пандемијата со коронавирусот се заразиле 429.277 луѓе, додека од последиците на заразата до сега починале 41.971 пациент, пишува „Гардијан“.

Во петок во Велика Британија е пријавен нов рекорден број на заразени во еден ден- 6.874, додека претходниот рекорд е забележан во четврток, кога коронавирус е потврден кај 6.643 лица.

Бела ноќ по 16-ти пат се одржува во Скопје

Културната манифестација бела ноќ, која веќе прерасна во традиција, по 16-ти пат, денеска  се одржува во Скопје.

Централниот настан скопските евергрини вечерва е пред спортскиот центар Борис Трајковски каде настапуваат повеќе естрадни уметници.

Влезниците за „скопските евергрини“ пред СРЦ Борис Трајковски и концертот на платото пред МКЦ, се бесплатни.

Со почитување на мерките и препораките на министерството за здравство и Град Скопје за заштита од пандемијата од коронавирусот, настаните од белата ноќ денеска почнаа од 19:00 часот и ќе траат до полноќ, а и работното време на локалите нема да биде продолжено после 24:00 часот, нешто што беше вообичаено за минатите -бели ноќи.

притисни ентер