Венецијанската комисија ја прифатила номинацијата на Дескоска за член на комисијата

Министерката за правда Рената Дескоска и официјално е нов претставник на земјава во Венецијанската комисија. 

Номинацијата е потврдена и на веб страницата на Советот на Европа, за што Дескоска се пофали на социјалните мрежи и напиша дека комисијата потврдува дека таа ги исполнува критериумите за членство.

По реакцијата на лидерот на ВМРО ДПМНЕ Мицкоски дека Дескоска не може истовремено да биде и министерка и претставник на земјава во Венецијанската комисија, таа на фејсбук напиша дека не постои судир на интереси бидејќи членството во европското советодавно тело не се смета за вршење на функција.

„Членство во Венецијанска комисија, членство во ГРЕКО и слично не се смета за вршење на јавна функција. Сите носители на јавна функција имаат обврска да поднесат анкетен лист до ДКСК. Исто така ДКСК води Регистар на јавни функционери и до сега никогаш ниеден член на Венецијанска или на ГРЕКО не бил ставен по тој основ во тој регистар, ниту поднел анкетен лист заради членството“, -Рената Дескоска – министер за правда.

Министерката за правда демантира дека самата се предложила да ја претставува државата, вели дека процедурата на номинација не се врши преку ресорот со кој таа раководи, туку преку Министерството за надворешни работи.

Во нејзина одбрана застана и претседателот на СДСМ Заев кој потенцира дека во комисијата членуваат многу високи функционери од европските земји.

Антикорупционерите засега немаат извршено проверка дали постои основ за судир на интереси, но доколку има, велат дека ќе формираат предмет.

Битиќи: Не сметам дека ќе бидат оштетени лозарите

Досега не е видено како Влада да имаме толку брз одговор на потребата и ситуацијата со лозарите и искрено не сметам дека ќе бидат оштетени. 

Ова е едно решение во кое сите добиваме, ние како Влада, винариите и лозарите, а кога се сите добитници некој помалце губи.

Ова го посочи вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи во одговор на новинарско прашање по потпишувањето договор за државна помош со германската компанија „ВИК Македонија" во Владата.

-Би се радувале да ја немавме пандемијата па нивната цена на грозјето да се движеше како во претходната година или дури и да биде уште повисока. За жал ситуацијата е таква каква што е, особено што имавме и неповолна клима воопшто, па родот кој го имаме не е со толакав квалитет кој винариите и откупните центри го бараат. Има неколку негативни моменти кои не одат во полза на државата, а и на самите лозари, но ние го правиме максимумот возможен да им одговориме за да бидат најмалку оштетени, рече Битиќи.

Фондот кој што го одредиме околу 400 милиони денари само за лозарите, додаде, некој ќе може да каже дека можеле да одат на некое друго место, но ние рековме дека ни се важни и дека можеби во овој момент нема да бидат покриени некои други буџетски расходи.

-Тоа е пристапот кога имате Влада која сака да најде решение и е партнер – сите страни влегуваат и изнаоѓаат решение и мислам дека примерот со лозарите е таков, потенцира Битиќи./МИА

Ќе се гради пруга од Кичево до Струга кон Албанија

Желизничкото поврзување долж коридорот 8 останува приоритет за државата. 

Освен кон Бугарија, ќе се гради железничката пруга и до Албанија. Станува збор за делница од 63 километри од Кичево до албански Лин кај Радожда.

За овој долгонајавуван проект владата синоќа дала зелено светло, а за целиот проект државата ќе бара околу 500 милиони евра од меѓународни финансиски институции и кредитори. Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека проектната документација е готова, но изградбата ќе почне кога ќе се обезбедат парите.

Според Бочварски потребна е реконструкција на пругата и од албанска страна, бидејќи е застарена.

Освен железничка инфраструктура се најавува и автопатска реконструкција на неколку делници. Во моментов, се работи на проширување на автопатот меѓу Катланово и Петровец на двете коловозни ленти. Инвестицијата чини над 7 милиони евра.

Првиот човек на ЈП Патишта најави дека во октомври ќе се распишат тендери за реконструкција на девет делници, од кои четири че бидат токму во делот околу Петровец, Хиподром и Миладиновци. До крајот на годината се очекува рехабилитација околу 300 километри за побезбедни патишта.

ВМРО-ДПМНЕ: Што се 50 евра за возење без кацига, кога обвинителство молчи за 200 милиони евра на Дака

Денес власта на Заев се обидува бесрамно да глуми правна држава. 

Изречената казна од 50 евра за Зоран Заев, Венко Филипче и Љупчо Николовски е обичен пи-ар театар во услови кога власта на Заев е фатена до гуша во скандал со коруптивниот случај со контроверзниот бизнисмен Дака Давидовиќ. Сега ќе глумат владеење на правото за казна од 50 евра за сообраќаен прекршок, а криминален бизнис тежок 200 милиони евра поминува без никаква реакција на институциите.

Аболицираниот за криминал од 8 милиони евра, човекот кој сите го слушнаа и видоа како бара евро за вицето, човекот кој е капо ди тути капи на сите криминални, корупциски и рекетарски мрежи во Македонија не може да биде пример за право и правда.

Ова е само блед обид како да се затвори еден сообраќаен прекршок, дури откако јавноста дозна за него преку социјалните мрежи. Апсурдот да биде поголем овој сообраќаен прекршок бил направен на очиглед на припадници на МВР кои се дел од неговото обезбедување и никој не го спречил или санкционирал, се до оној момент не се дозна во јавноста.

Тоа е методот на криминалците и прекршителите на законот, ако помине помине, ако не ќе релативизираат, ќе се извинуваат до небо и ќе прават ефтин пи-ар.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

притисни ентер