Милиони автомобили на Хонда и Тојота се повлекуваат од употреба

Неколку милиони автомобили на Хонда и на Тојота мора да одат на сервис.

Двата најголеми производители на автомобили од Јапонија, Тојота и Хонда повлекуваат милиони автомобили заради откриените безбедносни пропусти, јави Си-Ен-Ен.

Тојота на 21 јануари објави дека ќе повлече 3,4 милиони возила, од кои 2,9 милиони се во Америка. Причината е можноста за дефект на безбедносната опрема. Меѓу моделите што треба да се повлечат се Корола, Корола Матрикс, Авалон и Авалон ХВ, кои се произведени меѓу 2010 и 2019 година.

Овие возила може да имаат неисправна електронска контролна единица (ЕЕК) што треба да помогне во заштита на патниците при судар. Овој уред треба да комуницира со сензорите во автомобилот и да помогне при активирање на воздушните перничиња и затегнувачите на безбедносните ремени.

Тојота соопшти дека утврдиле дека изложеноста на ECU на одредени звуци може да предизвика грешки во комуникацијата со периферните сензори, што на крајот може да доведе до нецелосно користење на воздушното перниче и безбедносниот ремен или, во најлош случај, целосен прекин.

Компанијата планира да ги извести сите кои можат да бидат изложени на ризик најдоцна до средината на март. Од возачите ќе биде побарано да ги однесат своите автомобили во овластен сервисен центар каде ќе им биде понудена нова звучна изолација. Овде потенцираме дека предметниот модул не е производ на Таката, туку на TRW. NHTSA објави дека припишува осум смртни случаи на овој дефект во врска со претходното повлекување на милиони возила на Фиат ,Крајслер, Хјундаи и Киа, пренесува Ројтерс.

Во посебна изјава истиот ден, Хонда објави дека ќе повлече 2,7 милиони автомобили - 2,4 милиони од Америка и 300.000 од Канада. Производителот на автомобили изјави дека некои модели Acure произведени меѓу 1996 и 2003 година може да имаат неисправни компоненти на воздушното перниче од производителот Takata.

Хонда исто така ги повикува сопствениците на автомобили да се пријават на преглед, иако постои добра шанса дека нивните услуги можеби нема да бидат од голема помош. Поради недостаток на алтернативни резервни делови, Хонда вели дека нема да можат да започнат со поправки барем уште една година.

Најавата на Хонда е уште една главоболка за Таката, јапонски производител на воздушни перничиња, бидејќи проблемот е поврзан со скандалот за безбедност на Таката во 2015 година, кога беше откриено дека воздушните перничиња може да експлодираат или да ги повредат патниците поради грешка. Овој проблем беше причина јапонскиот производител на воздушни перничиња да банкротира, бидејќи беа компромитирани десетици милиони автомобили - дури 34 марки на автомобили, од Ферари до Форд. Оваа грешка доведе до фатални последици и е поврзана со најмалку 29 смртни случаи, но исто така и стотици повредени ширум светот.

притисни ентер