Илјадници Американци протестираа под полно вооружување (ВИДЕО)

Се собраа со тешко вооружување, дури и со панцири на телото и шлемови – а тие не се ниту војници, ниту полицајци.

Во друга западна земја би било неверојатна глетка , но во Америка стана скоро дел од секојдневието.

Ова секако се сопственици на огнено оружје и активисти кои се спротивставуваат на регулирањето на правото на поседување и носење на оружје, вклучувајќи и полуавтоматски пушки кои се посоодветни за воена или анти-терористичка акција отколку за цивилна употреба.

"САД! САД!" извикуваа илјадниците демонстранти кои се собраа оваа недела во Ричмонд, Вирџинија со полуавтоматски пушки во раце или обесени на рамената. Во Америка, тие се познати како бранители на Вториот амандман на Уставот на САД, со кој се гарантира правото на носење оружје.

„Воопшто нема компромис. Вториот амандман вели:„ Нема да биде повредено правото.  , а “Не се вели можете да ја имате оваа пушка или не можете да ја имате таа пушка ““, изјави еден демонстрант за новинар на БиБиСи.

„Ако ги немате вашите права од Вториот амандман, ако тоа биде укинато, што е следно?“, рече друг демонстрант.

Протестот во неделата беше организиран да се запре неодамна донесената законска регулатива со која ќе се заостри контролата врз продажбата и поседувањето огнено оружје во оваа јужна држава, во кој демократите предводени од гувернерот Ралф Нортам дојдоа на власт минатата година. Десничарските демонстранти, сепак, дојдоа од целата земја.

"Како што можете да видите, ние сме големи поддржувачи на Вирџинија, за што се залагаат (граѓаните на Вирџинија), нивните уставни права. Значи, ние сме тука за да покажеме поддршка за целата држава", објасни тешко вооружен демонстрант облечен во камуфлажна униформа и со знаме на САД..

Гувернерот Нортам прогласи вонредна состојба пред протестот и забрани носење оружје во областа пред зградата на Државниот Конгрес.

Според „Вашингтон пост“, околу 6.000 демонстранти се собрале на плоштадот Капитол во центарот на Ричмонд, кои морале да поминат низ детектори за метал, додека многу поголема толпа остана надвор каде можеа да ги носат своите пушки АР-15 и друго огнено оружје.

притисни ентер