Видео: Демонстранти пробале да влезат во театарот во кој бил Макрон

Учесниците на протестот против предложените реформи на пензискиот систем на француската влада се обидоа да влезат во театар, каде што претседателот Макрон гледал претстава.

Макрон во театарот во Париз бил со својата сопруга.

На снимките објавени на социјалните мрежи се слуша како демонстрантите го повикуваат Макрон да поднесе оставка и се гледа како во еден момент се обидуваат да влезат во театарот како францускиот претседател гледал претстава.

Како што пренесува „Ројтерс“, неименуван извор близок до Макрон потврдил дека имало обид за упад во театарот, но нагласил и дека претседателот и неговата сопруга останале до крајот на претставата и си заминале околу 22 часот со автомобил и полициска придружба.

Новинарот и политички активист Таха Бухаф, кој бил во театарот, објавил на Твитер дека претседателот се наоѓа таму.

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со протестните маршеви

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ продолжува со протестните маршеви.

Oвој пат стартната позиција е од пред Mинистерството за правда, таму е Kатерина Kапкоска

Рекорден број новозаболени во Словачка

Словачка денеска забележа најголем број нови инфекции со коронавирус од почетокот на пандемијата - 338.

Словачка е меѓу европските земји со најмал број смртни случаи од ковид-19, но оваа недела расте бројот на пациенти во таа централноевропска земја, како и во остатокот од Европа.

Од почетокот на епидемијата до денеска, имало 7.269 случаи, од кои 3.888 се опоравиле, а 41 лице починало.

Словачка успеа да го спречи ширењето на коронавирусот во мај и јуни кога главно бележеше едноцифрени заразени на ден.

Но, од август, бележи денови со над 100 нови инфекции, а во септември урива рекорди во бројот на нови случаи.

Како одговор на здравствената криза, земјата ги заостри мерките поврзани со носењето маски и собирањето луѓе, но исто така најави дека ќе избегне поголеми карантини како што беше на почетокот на пандемијата.

Во средината на септември, министрите за надворешни работи на Словачка, Словенија, Австрија и Чешка ветија дека ќе ги координираат мерките за да не влијаат негативно на нивната соработка, особено на економската соработка и ветија дека нема повторно да ги затвораат границите.

Маричиќ: Проектот Сузбивање сериозен криминал во Западен Балкан,значаен за реформите во правда

Во рамки на соработката на проектот  Сузбивање сериозен криминал во Западен Балкан – IPA 2019, министерот за правда Бојан Маричиќ денес оствари средба претставници на ЕУ. 

Маричиќ оствари средба со Станислав Пинтар, Резидент ЕУ јавен обвинител Елиса Дибало Резидентниот ЕУ полициски експерт и Мила Станковиќ, Национален правен советник.

Овој проект е ко-финансиран од страна на Европската комисија, владата на Германија и владата на Италија, а се спроведува од страна на GIZ од Германија, CILC од Холандија и Италијанското министерство за внатрешни работи.

Целта на овој проект е да се зајакне одговорот на земјите од Западен Балкан во борбата со сериозниот криминал и тероризам, преку зајакнување на соработката на државите од регионот, но и со ЕУ институциите како Европравда, Европол и други.

На состанокот се разговараше околу процесот на изградба на ефикасна мрежна поврзаност и соработка на државите од Западен Балкан, како и за интероперабилноста на институциите на земјите во регионот со што би се овозможила поефикасна борба против сериозниот криминал.

Воедно, на состанокот се дискутираше и околу значајноста на донесувањето на новиот Закон за меѓународна соработка во кривична материја, кој ќе овозможи поефикасна меѓународна соработка во делот на борбата против криминалот.

Министерот Маричиќ се заблагодари за поддршката овозможена преку проектот и истакна дека сите елементи на владеењето на правото се значајни, но дека борбата против организираниот криминал и корупцијата е можеби најзначаен елемент за Македонија.

притисни ентер