По посетата на Вархеји поместени позициите за законот!

Се поизвесно е дека следната недела власта и опозицијата на заедничка средба повторно на маса ќе го стават Законот за јавното обвинителство.

Засега не е познато во кој формат би се одржала средбата - дали меѓу работните групи или таа ќе прерасне во лидерска. Претседателот на СДСМ Зоран Заев изјави дека би седнал на маса со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски, ако работните групи на двете партии ги доближат ставовите. Според лидерот на владејачката партија, со носењето на овој закон, за кој е потребно дво-третинско мнозиноство се дава плус аргумент на членките на Еворпската Унија за позитивна одлука на Европскиот совет.

“ Ако треба јас и Мицкоски да седнеме, да седнеме, верувам дека ќе најдеме решение. Јас ќе разговарам со осумте пратеници, верувам во европската иднина. Претпоставка е ако не го договориме останува 12-ти април да ги чекаме изборите и после тоа ние очекуваме да бидеме пак власт а ВМРО ќе биде опозиција и пак треба да го решиме, еве да биде и поинаку да ги смениме страните пак треба да ги решиме , затоа со овие зборови испраќаме порака дај да бидеме одговорни и сериозни и да го донесеме решението“, вели Зоран Заев.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека предлогот е испратен на анализа кај експертски тим и во следните неколку денови ќе ја известат јавноста околу нивниот став во однос на понуденото решение.

“ Да почекаме да видиме за што точно станува збор, можда власта конечно се вразумила, иако веројатноста за тоа е многу мала, па ги прифатила барањата и забелешките на ВМРО-ДПМНЕ, така да да почекаме и да видиме како ќе се одвиваат работите“, вели Игор Јанушев.

Актуелизирањето на ова прашање доаѓа по посетата на еврокомесарот Вархеји и неговата средба со премиерот Спасовски, кој во интервју за МИА изјави дека со него разговарал за неопходноста на носењето на законот, но и тоа дека тоа не е услов Македонија да добие датум за преговори.

Од Министерството за правда вчера соопштија дека новиот трет предлог ќе биде доставен до Собранието откако ќе се постигне договор.. Клучните точки во него се дека Обвинителството за гонење на организиран криминал ќе ги преземе надлежностите на СЈО, обвинителите ќе продолжат да ги водат предметите, а 30 дена по гласањето на законот ќе добијат можност да се вработат во обвнителството кај Вилма Русковска, што е спорно за опозицијата.

Пронајдени четири лица мигранти во „мерцедес" кај струмичко Банско

Полицијата вчера во струмичкото село Банско при преглед во возило „мерцедес" со гостиварски регистарски ознаки, пронашла четири лица – мигранти.

Во денешното соопштение од МВР се наведува дека вчера околу 11.30 часот полициски службеници го лишиле од слобода Н.А.(35) од с.Долна Бањица, гостиварско, затоа што при преглед во возилото „мерцедес" со гостиварски регистарски ознаки, што го управувал, биле пронајдени мигрантите. Тој бил приведен во полициска станица, а мигрантите биле предадени во Прифатниот транзитен центар „Винојуг"-Гевгелија.

По целосно документирање на случајот, стои во соопштението, против Н.А. ќе биде поднесена соодветна пријава.

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 411 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа  во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 411 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот.

По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 32 пациенти позитивни и суспектни на КОВИД-19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 32 пациенти. На инфективното одделение во Тетово има 24 пациенти, во Велес се лекуваат 26 болен, а во Куманово 53 пациенти позитивен и суспектен на КОВИД 19. Во ковид центарот во Охрид има хоспитализирано 55 пациенти, во Прилеп 73, во ковид центарот во Гостивар 4, а во Струга 19 болни. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 17 пациент, во Кочани 6 во Кичево 8, Кавадарци 45, во Гевгелија 4 лица, а во Дебар 13 позитивни и суспектни на корона вирусот. Имајте предвид дека бројките се менуваат од час во час, според направените приеми и исписи на пациенти.

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 667 и има околу 384 празни болнички кревети во ковид центрите.

Во тек на денот се прават и исписи на оздравени пациенти со што ќе се ослободат дополнителни легла.

Инаку, сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород. Министерството има увид во состојбата со капацитети и доколку има потреба одделенијата ќе бидат дополнително проширени.

Министерство за здравство

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 30 пациенти

Вкупно се лекуваaт 256 болни, сомнителни и потврдени за КОВИД-19.

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 30 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 256 лица сомнителни и потврдени за КОВИД -19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град.

Во последното деноноќие, на интерните клиники имало 11 приеми.

Во ковид центарот во ГОБ 8 Септември имало 6 нови приеми на пациенти и

7 на Инфективната клиника во текот на вчерашниот ден. Во Козле бил примени 6 пациенти.

Во изминатите 24 часа дома се пуштени 7 оздравени пациенти.

Во моментов на Кожната клиника во ковид центарот се лекуваат 16 пациенти, на Клиниката за неврологија 26 болни, а на Институтот за ТБЦ се примени вкупно 36 пациенти со симтоми на корона вирусот.

Во ГОБ 8 Септември има вкупно 80 болни, а на Клиниката за инфективни болести лежи 81 пациент, додека во Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 13 пациенти. На ГАК има 4 хоспитализирани ковид позитивни пациентки.

Вкупно 256 пациенти потврдени и сомнителени за КОВИД- 19 се лекуваат на инфективните оддели во болниците во главниот град. Голем дел од пациентите се на кислородна поддршка.

Бројот на приеми во изминативе денови е стабилен и утрово до 8 часот имало 70 слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места.

Сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имаат потреба од кислородна поддршка.

Министерство за здравство

притисни ентер