Девојка , УФЦ борец, има проблеми откако претепала крадец

Бразилката Полјана Вијана (27) ја презеде правдата во свои раце пред една година.

Додека чекала Убер пред нејзиниот дом во бразилскиот град Рио де Женеиро, маж вооружен со лажен пиштол и ’се приближил и се обидел да и го украде мобилниот телефон.

Крадецот не знаел дека Вијана е УФЦ борец , која со три удари го совладала . Девојката го држела крадецот се додека не пристигнала полицијата. Мажот прво бил однесен во болница, а потоа во полиција, а Вијана го пријавила целиот инцидент.

„Се сеќавам на сè. Беше како вчера“, изјави Вијана за Си-Ен-Ен. „Славата не траеше долго, а луѓето сè уште ме прашуваат за тоа“.

Медиумите ширум светот ја објавија пресметката на Вијана со нејзиниот напаѓач и приказната стана вирална сензација. Фотографии од страницата, на кои се гледа повредениот крадец, наводно направени од самата Вијана, се појавиле и на Инстаграм профилот на претседателот на УФЦ, Дане Вајт.

Вијана се обиде да го искористи вниманието на медиумите за да им испрати порака на другите жени, но доби критики. Некои тврдат дека нејзината постапка во ситуацијата не се препорачува. "Мислев дека е супер да им покажам на жените дека можам да се бранам, но добив многу критики. Ги игнорирав повеќето од критиките. Мојот живот беше во прашање и чувствувам дека сум ја направила вистинската работа. “, изјави девојката.

Полицискиот оддел во Рио де Женеиро конечно сега го класифицирале инцидентот како обид за грабеж.

Бројот на заразени со корона во САД надмина 7 милиони

Бројот на заразени со коронавирус во САД вчера надмина седум милиони, повеќе од 20 проценти од вкупниот број заразени во светот, додека во септември растот на бројот на заразени бил најголем во средниот запад на државата.

Пред неколку дена, бројот на починати од коронавирус во САД надмина 200.000. Повеќе од 700 луѓе умираат од коронавирус секој ден во таа земја. Најголем број случаи има во Калифорнија, повеќе од 800.000, а по неа се Тексас, Флорида и Њујорк.

Државите на средниот запад, со исклучок на Охајо, забележале повеќе случаи во последните четири недели отколку во претходниот период, со најголеми зголемувања во Северна и Јужна Дакота.

Според анализата на Ројтерс, стапката на раст на потврдени случаи е зголемена во повеќе од половина од 50-те американски држави овој месец. Рекорден број на луѓе биле заразени дневно во септември во десет земји.

Бројот на нови инфекции се зголемил минатата недела, откако паѓал осум недели по ред. Експертите сметаат дека зголемувањето се должи на отворањето на училиштата и универзитетите и собирите за Денот на трудот.

Во моментов, САД бележат просечно 40 000 нови случаи на ден, а главниот специјалист за инфективни болести на американската администрација, др. Ентони Фаучи рече дека би сакал да види оваа бројка да падне под 10 000 до почетокот на сезоната на грип во октомври.

Педофил од Хрватска десет пати нападнал девојче во близина на училиштето

Општинското државно правобранителство во Копривница покрена обвинение против 40-годишен педофил за кого било откриено дека десет пати извршил полов напад врз девојче во основно училиште и дека и праќал порнографски слики скоро една година.

„По истрагата, општинското државно обвинителство во Копривница поднесе обвинение пред општинскиот суд во Копривница против хрватски државјанин (1980) за сторени десет кривични дела сексуално злоставување врз дете на возраст под петнаесет години според член 158 став 1 и став. 2. од Кривичниот законик и кривично дело воведување деца во порнографија според член 165 став 1 од КЗ (24.09. 2020)

Обвинетиот 40-годишник е обвинет за сторено кривично дело сексуално злоставување на штета на дете во десет наврати од мај 2019 година до февруари 2020 година во Копривница и на паркинг на основното училиште во град во близина на Копривница, и тоа од јуни 2019 до март 2020 година, а тој му испраќал и фотографии со порнографска содржина на истото дете преку социјалните мрежи “, соопшти општинското државно обвинителство на Копривница.

Средба на премиерот Заев со францускиот амбасадор Тимоние

 Македонија има капацитети, важно е да се задржи курсот напред по евроатлантскиот пат.

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се сретна со Кристиан Тимоние, амбасадор на Република Франција во нашата држава, кој го завршува својот мандат во земјава.

Премиерот Заев изрази благодарност до амбасадорот Тимоние, за неговата посветена и принципиелна работа во насока на развој на демократските и европските вредности во нашата држава.

На состанокот е реафирмиран ставот на францускиот претседател Макрон дека Франција гледа капацитети во Македонија за европските интеграции. При тоа е изразена порака нашата држава да го задржи курсот напред на евроатлантскиот пат.

„Покажавме дека имаме капацитети да носиме одлуки со коишто државата оди напред. Станавме членка на НАТО, добивме одлука за почеток на преговорите со ЕУ и ја очекуваме меѓувладината седница за отпочнување на преговорите, ја зацврстивме меѓуетничката кохезија дома, ги развиваме и понатаму добрососедските односи, што го покажа посетата на Атина каде зборувавме за економија и соработка на бизнисите. Сега сме силно посветени на борбата против криминалот и корупцијата и владеењето на правото, што е потребно во европските интеграции, но и за нашите граѓани, кои очекуваат да ги обезбедиме европските стандарди дома", рече премиерот Заев.

На средбата е изразена заедничка согласност дека конструктивноста од страна на сите политички субјекти е важен фактор во развојот на државата.

Разговарано e и за можностите што се пред Република Македонија и Република Франција во развојот на билатералната соработка, посебно во економијата, здравството, енергијата и зелената енергија, дигитализацијата и е констатирано дека има услови за интензивирање на соработката.

притисни ентер