Над 3 500 мигранти маршираат кон јужната граница на САД (ВИДЕО)

Повеќе од 3.500 мигранти од Централна Америка кои сакаат да живеат во САД  денеска дојдоа во Гватемала на пат кон јужната американска граница, пренесува Ројтерс.

Мигрантите се движат во таканаречени каравани, големи групи. Американскиот претседател Доналд Трамп повеќе пати ги предупреди Мексико и Гватемала да ги спречат мигрантите да стигнат до границата меѓу САД и Мексико.

Мигрантите кои патуваат во мали групи во таканаречени каравани со повеќе од 100 луѓе тврдат дека се среќаваат во Текун Уман, во Гватемала пред да се префрлат во Мексико.

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор изјави дека неговата влада ја следи ситуацијата. Лопез Обрадор не кажа дали Мексико ќе се обиде да ги задржи луѓето јужно од земјата.

Повеќето граѓани на Централна Америка ги напуштаат своите домови поради насилство и сиромаштија и сакаат по секоја цена да стигнат до САД. Под американски притисок, безбедносните сили на Мексико се обидуваат да ги разбијат поголемите групи што се движат кон север и сакаат да ја преминат границата.

Околу 1.000 мигранти пристигнаа во Гватемала овој вторник, при што локалните власти вратија дел од нив на границата со Хондурас за да ја пополнат потребната документација.

„Ние не ги вративме луѓето од Гватемала и сега има околу 3500  од нив кои ја преминаа нашата граница“, изјави Алехандра Мена, портпарол на Институтот за миграција во Гватемала. Најмалку 600 мигранти од Хондурас ја поминаа минатата ноќ во градот Гватемала спиејќи во шатори.

Поранешниот претседател на Гватемала, Џими Моралес се согласи минатиот јули со САД да воведат мерки насочени кон запирање на пристигнувањето на барателите на азил од Хондурас и Ел Салвадор во земјата. Новиот претседател на Гватемала, Алехандро Џаматети рече дека неговиот приоритет е да го преиспита текстот на договорот за мигранти со САД.

притисни ентер