Првиот човек на Твитер: Никогаш нема да понудиме опција за уредување твитови (ВИДЕО)

Извршниот директор на Твитер, Џек Дорси се огласи за да одговара на барањата на корисниците на оваа социјална мрежа.

Поточно, од основањето на Твитер, тие бараат опции за уредување на постовите, а компанијата отсекогаш ја избегнуваше оваа тема или изјави дека тие „размислуваат за идејата“.

Сега, Дорси објави дека Твитер „веројатно никогаш“ нема да има опција за уредување на постови што би им овозможило на корисниците да ги поправаат грешките.

Во видео интервју за Wired, во кое тој одговара на прашањата на корисниците, тој беше многу директен кога станува збор за прашањето дали уредувањето ќе биде овозможено во 2020 година.

„Одговорот е не“, рече Дорси, објаснувајќи дека првичната одлука е дека опцијата не постои затоа што Твитер започна со работа „како СМС, услуга за пораки“ и сака да се држи до своите корени.

„Како што сите знаете, кога испраќате порака, не можете да ја повлечете. Сакаме да го зачуваме чувството што го имавме во раните денови“, тврди тој.

Дорси призна дека работите се променија многу од 2006 година и дека некои корисници имаат право да бараат уредување затоа што повеќето сакаат да ги поправат грешките при пишување, без да го избришат твитот со грешка и со тоа да го изгубат бројот на заработени лајкови и ретвити.

Сепак, тој призна дека размислувале да ја овозможат оваа опција за една минута откако бил објавен твитот или 30 секунди, што би било доволно време да се поправи твитот или линкот што не функционира. Сепак, проблемот би се појавил доколку би започнале злоупотреби на оваа опција затоа што корисникот би можел целосно да ја смени содржината на својот твит, што не би го знаеле оние што го повлеколе, и така „Твитер би ширел нешто што немале намера да го прошират“.

притисни ентер